Kuchnia

Piwo z polskimi korzeniami

fot. materiały prasowe

 

Grodziskie to jedyny na świecie styl piwny o pochodzeniu całkowicie polskim. Ma kontrowersyjny aromat, ponieważ do jego warzenia używa się prawie wyłącznie słodu pszenicznego wędzonego dymem dębowym lub bukowym. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, z której pochodzi – Grodziskowi Wielkopolskiemu.

 

Produkcją piwa grodziskiego w 2018 zajął się Browar Trzech Kumpli. - Bardzo mocno pragnęliśmy dołożyć cegiełkę w budowaniu legendy grodziskiego. Chcieliśmy uwarzyć je w bardzo klasycznej odsłonie, warząc je na słodzie pszenicznym wędzonym dymem dębowym, który powstaje w tradycyjnym palenisku - mówi właściciel i główny piwowar Trzech Kumpli Piotr Sosin.

Piwo Grodziskie niegdyś nazywane było "szampanem północy", ponieważ po otwarciu obficie się pieniło, a podawane w wysokich kieliszkach z cienkiego szkła do złudzenia przypominało szampana. Grodziskie było jasne, lekkie (zawartość alkoholu, na poziomie 2,5-3 oric,) klarowne i wysoko nagazowane dwutlenkiem węgla pochodzącym z wtórnej fermentacji, przeprowadzanej w butelkach. Było także rześkie i bardzo dobrze gasiło pragnienie. Dodatkowo jak głoszą kroniki z tamtych czasów, Grodziskie często zapisywane było przez medyków, jako lekarstwo na ból brzucha, ponieważ pozytywnie działało na układ pokarmowy.

Z powstaniem piwa grodziskiego wiąże się legenda, której głównym bohaterem jest mnich Bernard z Wąbrzeźna, który swą cudowną łącznością z Bogiem miał ożywić wyschniętą studnię w Grodzisku. Woda ze studni była niezbędna dla miejskiego browaru, który miał być wtedy jedynym źródłem dochodów miasta. Dzisiaj owa studnia zwana jest "pompą świętego Bernarda", a ku pamięci zakonnika co roku odbywała się procesja mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego do klasztoru benedyktyńskiego w Lubiniu. Tam, na grobie zbawcy grodziskich piwowarów, składano w hołdzie beczkę piwa grodziskiego. Przez szereg lat Grodziskie występowało pod różnymi nazwami np.: Grätzer - dlatego, że cieszyło się sporym zainteresowaniem Niemców, zwłaszcza w okresach zaborów i międzywojennym oraz Grodzisz, które było mocniejszą wersją grodziskiego.

Przez 64 lata Grodziskie było w Polsce chronione, jako wyrób regionalny (1929-1993), można je było warzyć tylko w Grodzisku Wielkopolskim, a po II Wojnie Światowej, ówczesne władze zawładnęły monopolem na jego produkcję. Warzono je wtedy tylko w Grodzisku Wielkopolskim. Produkcję zakończono w 1993 r.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty