Nowe Technologie

Wirtualna wycieczka po biurowcu

fot. materiały prasowe

Microsoft i firma deweloperska Skanska zaprezentowały projekt HoloLens. To okulary, które umożliwiają wirtualne oprowadzenie po nieruchomościach, które dopiero powstaną. Dzięki wykorzystaniu Mixed Reality możliwe jest również obejrzenie wirtualnej aranżacji piętra biurowego i nanoszenie zmian w czasie rzeczywistym. 

Wspólne przedsięwzięcie stanowi pionierski projekt w Europie Centralnej. Dzięki rozwiązaniom wspierającym nowoczesne biura, okulary mieszanej rzeczywistości HoloLens pozwalają doświadczyć tę przestrzeń w innowacyjny sposób i znaleźć się w sercu projektu Wave oraz biura przyszłości. Nowe technologie pozwalają większej grupie osób jednocześnie zobaczyć hologram budynku w mieszanej rzeczywistości, również obserwując go w skali 1:1, mimo że jest on wciąż w trakcie realizacji. 

Microsoft i spółka biurowa Skanska w Polsce podpisały w lutym porozumienie o strategicznej współpracy, które zakłada wymianę wiedzy przy tworzeniu przełomowych innowacji dla branży nieruchomości biurowych. Efektem pierwszych miesięcy współpracy jest rozwijanie wraz z zewnętrznymi partnerami technologii opartych o Microsoft Azure, z wykorzystaniem możliwości mieszanej rzeczywistości. Dzięki nim już teraz możliwe jest wykorzystanie obrazu, dźwięku i międzyludzkiej interakcji po nałożeniu okularów HoloLens do wspólnego doświadczenia projektu Wave, pierwszego biurowca Skanska w Gdańsku.

Goście mogą zrozumieć ideę architektury inwestycji, jej lokalizację oraz przenieść się do międzybudynkowego amfiteatru, czy przyszłego biura i mogą usłyszeć znajome z tych przestrzeni dźwięki czy rozejrzeć się wokół. Potencjalni najemcy oraz lokalni mieszkańcy mogą również obejrzeć biurowiec ze wszystkich stron i poznać najważniejsze informacje związane z okolicą – np. dostępne przystanki komunikacji miejskiej, punkty usługowe i gastronomiczne. 

Biurowiec Wave jest również pierwszym projektem Skanska, który korzysta z rozwiązania SQAR, przedstawionego przez jednego z finalistów konkursu Urban Quest organizowanego przez Skanska, Microsoft i Business Link dla młodych firm technologicznych. W oparciu o Microsoft Azure, możliwe jest zobaczenie na urządzeniu mobilnym przyszłej inwestycji w skali 1:1, w rzeczywistej przestrzeni. Ponadto, firma Spantium stworzyła aplikację generującą wirtualną aranżację powierzchni biurowej. Dzięki temu najemcy mogą zobaczyć projekt wykończenia biura i dokonać szybkiej modyfikacji w trakcie spaceru po biurowcu Skanska.

Technologia mieszanej rzeczywistości za pomocą hologramów przenosi informacje cyfrowe poza dwuwymiarowe ekrany do trójwymiarowego świata. HoloLens jest przełomem, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). Umożliwia ludziom interakcję z hologramami w przestrzeni fizycznej, co oznacza, że mogą oni oglądać i dowolnie rotować obrazami holograficznymi w powietrzu lub w połączeniu z rzeczywistymi obiektami fizycznymi.

- Dzięki połączeniu dwóch perspektyw – IT i nieruchomości - wyznaczamy razem z Microsoft kierunek rozwoju PropTechu w Europie. Dostrzegamy olbrzymi potencjał nowych technologii, które chcemy wykorzystywać do kompleksowych prezentacji naszych biur potencjalnym najemcom i partnerom na długo przed oddaniem budynków do użytku. Dzięki technologii Microsoft stworzyliśmy wraz z partnerami wysokiej jakości rozwiązania nie tylko wspierające komercjalizację  naszych biurowców, ale również zrozumienie ich potencjału oraz architektury, przełomowe dla branży nieruchomości – podkreśla Anna Tryfon-Bojarska menedżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.  

- Rzeczywistość mieszana na HoloLens łączy bezprzewodowe urządzenie z aplikacjami i rozwiązaniami, które pomagają ludziom skuteczniej uczyć się, komunikować i współpracować. Urządzenie zostało zaprojektowane, aby już dziś pomóc wprowadzać firmy takie jak Skanska w przyszłość. Przyszłość nowoczesnego miejsca pracy wspierającego rozwój pracowników i firmy, dzięki wykorzystaniu najnowszych narzędzi jak Microsoft 365 i urządzenia Surface for Business – mówi Anna Wesołowska, kierująca grupą produktów Surface Commercial i HoloLens w polskim oddziale Microsoft.

Wave pełen technologii wspierających pracowników

Biurowiec będzie wyposażony w system Connected by Skanska, ułatwiający codzienne funkcjonowanie w przestrzeni biurowej oraz zarządzanie budynkiem. Użytkownicy będą mogli m.in. poruszać się po nim za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie z kodem QR do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym. Skanska i Microsoft współpracują nad rozwojem systemu Connected by Skanska, aby jeszcze lepiej dopasować go do przyszłych potrzeb użytkowników biur. 

Jednocześnie Wave to biurowiec w północnej części Polski, który realizowany jest zgodnie z założeniami certyfikatu WELL. Biura z tym certyfikatem są wypełnione rozwiązaniami, które w centrum zainteresowania stawiają zdrowie i samopoczucie człowieka. Wave zapewni więcej świeżego powietrza, odpowiedni dostęp do światła dziennego czy oświetlenie, które współgra z rytmem biologicznym człowieka, przez co pracownicy rzadziej odczuwają zmęczenie w pracy. 

Jednocześnie Wave został zaprojektowany tak, aby wspierać alternatywne środki transportu - projekt dostarczy ok. 400 miejsc parkingowych na rowery. infrastrukturę z szatniami i prysznicami dla rowerzystów i biegaczy, stacje skuterów i samochodów elektrycznych, z których będą mogli korzystać przyszli pracownicy.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]