Finanse

Mali przedsiębiorcy nie zwalaniają tempa z inwestycjami

fot. materiały prasowe

W tym i kolejnym roku firmy chcą inwestować. Takie cele stawia sobie 74 proc. średnich i 61 proc. małych firm - wynika z badania CBM Indicator.

Przedstawiciele małych i średnich firmy, które stanowią znakomitą większość firm funkcjonujących w Polsce, zamierzają inwestować. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. 74 proc. średnich i 61 proc. małych firm w latach 2019 - 2020 zamierza zrealizować inwestycje, podczas gdy 24 proc. średnich i 39 proc. małych firm nie ma takich planów.

W dalszym ciągu małe (96 proc.) i średnie (93 proc.) przedsiębiorstwa wolą finansować swoją działalność z własnego kapitału. Jednak, jeśli spojrzymy na grupę zewnętrznych źródeł finansowania - pierwsze miejsce na podium zajmuje kredyt złotowy (każdego rodzaju), a zaraz za nim wskazywany jest leasing. Obecnie 69% średnich i 58% małych przedsiębiorców korzysta lub korzystało z kredytu, przy czym kredyty inwestycyjne nie są najczęściej wykorzystywanym zew. źródłem. Aktualnie średnie i małe firmy najczęściej wykorzystują kredyt w rachunku bieżącym lub saldo debetowe, natomiast z kredytu inwestycyjnego korzysta 23 proc. średnich i 12 proc. małych firm. 

Rok wcześniej na wszystkie bankowe źródła finansowania działalności wskazywało odpowiednio 75 proc. średnich i 64 proc. małych firm. To istotny spadek, na którym zyskuje drugi w kolejności leasing, który w 99 proc. finansuje inwestycje przedsiębiorstw. 

Korzystanie z leasingu i pożyczki leasingowej deklaruje 55 proc. średnich i 40 proc. małych firm, to wynik lepszy odpowiednio o 5 proc. (w przypadku średnich firm) i aż o 8 proc. (w przypadku małych firm) w stosunku do ubiegłego roku. W sytuacji gdy, kredyty inwestycyjne udzielane przez banki tracą na znaczeniu, ich ofertę coraz częściej uzupełnia leasing.

- Leasing pozostaje i umacnia swoją pozycje jako istotna siła napędowa inwestycji i rozwoju polskich firm oraz polskiej gospodarki. Z jednej strony ten instrument stymuluje inwestycje, zapewniając firmom dostęp do kapitału. Drugim czynnikiem przemawiającym za leasingiem jest jego pozytywny wpływ na innowacyjność, ponieważ ułatwia dostęp do zaawansowanych i drogich rozwiązań technologicznych. Wreszcie leasing przyczynia się do wzrostu zatrudnienia, bowiem większy kapitał oznacza większą wydajność pracy, a przez to większe zapotrzebowanie na pracę – twierdzi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. 

W przyszłości przedstawiciele małych i średnich firm zamierzają wykorzystać zewnętrzny kapitał na inwestycje i finansowanie bieżącej działalności (opowiedziało tak 47 proc. średnich i 42 proc. małych firm). Na wyłącznie cel inwestycyjny wskazało 42 proc. średnich i 39 proc. małych firm. Natomiast zainteresowanych finansowaniem bieżącej działalność, przy udziale zew. kapitału, jest 11 proc. średnich i 19 proc. małych firm. Tym samym tylko 11 proc.  - w przypadku średnich - i 19 proc. małych firm nie zamierza wykorzystywać zew. źródeł na realizację inwestycji.   

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?