Nieruchomości

Najbardziej popularne miejsca pod magazyny w Polsce

fot. materiały prasowe

 

W Polsce rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych ma się dobrze niemal we wszystkich regionach. Jednak niektóre obszary wyróżniają się na tle innych. Strategiczna lokalizacja w pobliżu skrzyżowania autostrad A1 (północ-południe) i A2 (wschód-zachód), a także sąsiedztwo terminali przeładunkowych w Łodzi i Kutnie powodują, że Polska Centralna nie narzeka na brak zainteresowania ze strony inwestorów i obfituje w nowo powstające projekty.

To właśnie tu w I kw. 2019 r. wystartowała budowa kolejnych 250 tys. mkw. powierzchni magazynowych, co stanowiło najlepszy wynik w Polsce. 

Polska Centralna posiada obecnie ponad 2,5 mln mkw. nowoczesnej przestrzeni magazynowej. To gwarantuje jej trzecie miejsce w kraju – zaraz po bezpośrednich okolicach Warszawy oraz Górnym Śląsku. Ponadto w regionie wciąż widoczny jest przyśpieszony rozwój nowych lokalizacji przemysłowo-logistycznych, takich jak Pawlikowice, Kutno, Konstantynów Łódzki czy Piotrków Trybunalski. Wedle danych CBRE, w województwie łódzkim do końca 2019 r. przybędzie niecałe pół miliona mkw. magazynów, na które w dużej mierze zostały już podpisane umowy najmu. Co więcej, popyt na powierzchnie wciąż rośnie – w I kw. wynajęte zostało 216 tys. mkw., niewiele mniej niż w wiodącym regionie warszawskim (225 tys. mkw.).

– Konkurencyjność polskiego rynku magazynowego na tle europejskim, w szczególności państw CEE, nadal jest wysoka. Jedną z najbardziej popularnych lokalizacji jest region Polski Centralnej, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W przyszłości presja szybkich dostaw oraz rozwijająca się moda na magazyny miejskie może wpłynąć na obniżenie popytu na duże powierzchnie magazynowe w tym obszarze. Jednak atrakcyjne położenie jest na tyle istotnym czynnikiem, że region ten wyjdzie z tego starcia obronną ręką. Znaczenie ma przede wszystkim dogodny dostęp do największego polskiego rynku zbytu, jakim jest stolica, oraz bliskość Łodzi, gdzie powstaje wiele magazynów miejskich pod e-commerce, jak np. 7R Park City Flex Łódź czy City Logistics Łódź I – zauważa Agata Czarnecka, dyrektor w dziale Badań Rynku i Doradztwa, CBRE.

Lokalizacja zdecydowanie działa na korzyść rozwoju nieruchomości magazynowo-przemysłowych w tym regionie. Nie jest to jedynie zasługa skrzyżowania dwóch głównych polskich autostrad oraz drogi ekspresowej S8. Bezpośrednie połączenie kolejowe cargo między Łodzią a Chengdu w Chinach gwarantuje skrócenie transportu do 2 tygodni, co stanowi dokładnie połowę czasu potrzebnego na dostawę w transporcie morskim.

Najprężniej rozwijającymi się sektorami gospodarki w województwie łódzkim są branże: paliwowo- energetyczna, farmaceutyczna, AGD oraz budowlana. Wśród najważniejszych firm obecnych w regionie można znaleźć, m.in. Barry Callebaut Manufacturing Polska, Euroglas, Procter & Gamble, Indesit oraz BSH.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?