Nieruchomości

Coraz więcej miejsca dla przedsiębiorców w Trójmieście

fot. materiały prasowe

Trójmiasto jest dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się rynków biurowych w kraju. W trakcie realizacji znajduje się ponad 230 tys. mkw. powierzchni. Swoje pierwsze inwestycje rozpoczęli tutaj tacy deweloperzy, jak Skanska czy Polski Holding Nieruchomości – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego w Cresa Polska. 

Poziom pustostanów w Trójmieście spada systematycznie od początku 2016 roku. Mała dostępność powierzchni biurowej spowodowana jest przede wszystkim dużym zainteresowaniem najemców. 

Trójmiasto jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków biurowych w kraju, już dzisiaj oferuje w sumie ponad 790 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni (596 tys. mkw. w Gdańsku, 160 tys. mkw. w Gdyni, 32 tys. mkw. w Sopocie). Deweloperzy, widząc rosnący popyt, rozpoczęli prace nad kolejnymi obiektami i w ciągu najbliższych trzech lat dostarczą na rynek ponad 230 tys. mkw. Dzięki tej podaży Trójmiasto przekroczy pierwszy milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Do tej pory trójmiejski rynek biurowy zdominowany był przez lokalnych deweloperów, ale to też się zmienia. Jesienią ubiegłego roku budowę swojego pierwszego biurowca w Trójmieście ogłosiła Skanska. Kompleks Wave to dwa 14-kondygnacyjne biurowce zlokalizowane w centrum biznesowym w Gdańsku Oliwie. W pierwszym etapie, na przełomie 2019 i 2020 roku zostanie oddany budynek o powierzchni 24 700 mkw. Inną dużą inwestycją jest Marina Office, którą w Gdyni, wybuduje firma PHN. W trzech pięciokondygnacyjnych budynkach znajdzie się w sumie 27 tys. mkw. Zakończenie inwestycji deweloper zapowiada na pierwszy kwartał 2022 roku. 

Nadal bardzo aktywni są też lokalni deweloperzy. Gdyńska firma 3T Office Park Sp. z o.o. rozpoczęła budowę największej inwestycji biurowej w Gdyni. W ramach kompleksu 3T Office Park powstaną trzy wieże o łącznej powierzchni najmu 38 400 mkw. Inwestycja ma być gotowa w pierwszej połowie 2021 roku. W trakcie realizacji jest też kolejny i ostatni już budynek kompleksu Alchemia w Gdańsku Oliwie. Biurowiec Neon będzie miał 33 700 mkw., a deweloper Torus deklaruje, że zostanie oddany jeszcze w tym roku.

Trudno jest dzisiaj spekulować, jak obecność dużych graczy wpłynie na Trójmiasto. Duże firmy mają swoje strategie biznesowe, często inne niż lokalni deweloperzy, którzy inwestują długookresowo. Istnieje prawdopodobieństwo, że chcąc szybciej zasiedlić swoje budynki, mogą zaproponować rozbudowane systemy zachęt, co z kolei wpłynie na obniżkę czynszów efektywnych. Mogą to zrobić, ale nie muszą. Myślę, że dwie albo trzy pierwsze duże umowy pokażą nam kierunek zmian. Przede wszystkim jednak, nowi gracze na rynku to nowa jakość i większy wybór dla najemców. Nowe inwestycje dają też szansę na to, że poziom pustostanów wzrośnie przynajmniej do 8 proc., co powinno unormować sytuację i wprowadzić na rynek zdrową równowagę między popytem i podażą.

Z danych za ubiegły rok wynika, że najwięcej metrów wynajmowały firmy z sektorów: IT i telekomunikacji, handlowego oraz finansowego. Branża informatyczna zawsze była mocna w Trójmieście. Swoją siedzibę w Gdańsku od wielu lat posiada światowy lider branży nowoczesnych technologii – firma Intel, która przyciągała i dalej przyciąga inne firmy z tego sektora takie jak Nordea czy Arrow. Co więcej, swoje jedyne w Polsce centrum badań i rozwoju w Gdańsku od lat rozwija Amazon. Na rynku biurowym rośnie też znaczenie firm logistycznych oraz związanych z handlem morskim i szeroko pojętym przemysłem portowym. Swoje przedstawicielstwa w Trójmieście otwierają także chętnie firmy skandynawskie, jak Arla Foods czy Danfoss.

Dynamiczny rozwój gospodarczy Trójmiasta, jak i warunki do życia dla pracowników sprawiają, że jest to jedna z lokalizacji najczęściej rozważanych przez firmy, które chcą ulokować swoją siedzibę w Polsce, ale z różnych powodów – nie wybierają Warszawy.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]