Pasje

Wakacje bez urlopu

fot. Adobe Stock

Planowanie, pakowanie, nie mówiąc o przekazywaniu obowiązków w firmie – zanim człowiek wyjedzie na wakacje, musi się sporo namęczyć. Tymczasem równie dobrze można wypocząć bez tego wszystkiego. Oto cztery sposoby na odpoczynek, które polecamy i jeden, który stanowczo odradzamy. 

STAYCATION ZOSTAŃ TURYSTĄ WE WŁASNYM MIEŚCIE 

Kiedy w 2003 r. Terry Massey z „The Sun News” opisywała na łamach gazety swój 9-dniowy pobyt w domu, z pewnością nie wiedziała, że kreuje właśnie nową modę. To ona pierwsza użyła bowiem terminu staycation, który jest połączeniem wyrazów stay (zostawać) oraz vacation (wakacje),. Staycation nie można mylić ze zwykłym siedzeniem w domu i nicnierobieniem. To prawda, że zostajemy na miejscu, ale – co ważniejsze – wykorzystujemy ten czas na nowe, atrakcyjne aktywności. 

Nie ma więc mowy o nudzie, a co najważniejsze nie ma również mowy o stresie. No właśnie, wakacje stresują! Wystarczy spojrzeć na skalę stresu opracowaną przez dwóch amerykańskich psychiatrów Holmesa i Rahe’a. 

Badania pokazują, że najbardziej stresujące aspekty urlopu to związana z nim podróż, aż 74 proc. wakacjuszy skarży się na niedogodności z nią związane: korki, czas stracony na lotnisku, opóźnienia pociągów, zagubiony bagaż... Decydując się na staycation eliminujemy te czynniki stresu. Za to dajemy sobie prawo do cieszenia się wypoczynkiem już od momentu otworzenia oczu i przeciągnięcia się w wygodnej, bo własnej pościeli. – Już sama myśl o tym, że czeka nas dzień pełen przygód, ale za to nie wymagający od nas pośpiechu jest relaksująca. To czego brakuje nam w codzienności i co negatywnie wpływa na jakość życia jest uważność i skupienie na detalach. Staycation to dobry sposób, by wreszcie bez pośpiechu rozsmakować się w porannej kawie i wypić ją delektując się każdym łykiem – tłumaczy Edyta Żółtowska-Górska, psycholog. A potem czas na przygodę – w zależności od potrzeb i temperamentów własną okolicę można poznawać na wiele sposobów. Można wybrać się na spacer w poszukiwaniu ziół i dzikich roślin jadalnych w stolicy – twórcy Meadladies.pl 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?