Pasje

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Zofia Rydet, „Zagłada” z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni”, 1975-1979 ⓒ Fundacja im. Zofii Rydet

Dlaczego warto kolekcjonować fotografię? Bo to niezwykła przygoda – intelektualna i emocjonalna. A także szansa na świetne zainwestowanie pieniędzy. Podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć własną, wartościową, wyjątkową kolekcję zdjęć. 

Sztuka i jej kolekcjonowanie pozwala odnaleźć zagubiony w codzienności sens życia, daje prawdziwą motywację do aktywnego działania i niezbędną siłę do przetrwania” – pisze Jerzy Stelmach w książce „Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera”. Dlaczego uważam, że dziś warto kolekcjonować właśnie fotografię? Bo jest to jedna z najmłodszych dziedzin sztuki. Jej wynalazek ogłoszono w 1839 r. i od tego momentu stale się rozwija, dając artystom coraz to nowe możliwości wypowiedzi. A to oznacza, że co chwila pojawiać się mogą nowe gorące nazwiska i prace.

Jak rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem fotografii? Zadać sobie można siedem prostych pytań. A moje odpowiedzi niech będą tylko pretekstem do własnych poszukiwań. 

1. DLACZEGO FOTOGRAFIA?

Bo to medium wyjątkowe. Jego podstawą jest zawsze rzeczywistość. Artysta używający fotografii, może uchwycić jedynie to, co istnieje. Jednocześnie może fotografowany motyw czy scenę tak przetworzyć, że gubi realność, zaczyna kreować własny świat. To również medium, którym najlepiej można komentować i opisywać współczesność. No a poza tym zdjęcia są nadal tańsze w porównaniu z innymi dyscyplinami sztuki, w Polsce możemy nawet powiedzieć, że fotografia jest niedoszacowana. Oznacza to, że dzieła rodzimych mistrzów można kupić nadal po atrakcyjnych cenach, czyli znacznie poniżej tysiąca euro. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?