Trendy

Czy to już czas na auta na prąd?

fot. materiały prasowe

Choć w całej Europie co roku rośnie liczba aut na prąd, to do boomu na taki rodzaj samochodów jeszcze daleko. Tylko w Norwegii „elektryki” sprzedają się jak świeże bułeczki. W Polsce sprzedaż takich aut liczymy w setkach, nie tysiącach. Rząd zapowiada jednak, że to się zmieni. Zakup samochodu elektrycznego ma się opłacać. Także firmom. 

Na sprzedaży samochodów na prąd najbardziej zależy dziś rządom państw, samorządom i – rzecz jasna – koncernom motoryzacyjnym. Władze państwowe i samorządowe chcą dbać o jakość powietrza – a to oznacza, że warto wyeliminować z ich centrów najbardziej kopcące pojazdy, a w ich miejsce promować transport publiczny oraz właśnie pojazdy na prąd. A producenci? Oni muszą w swojej gamie modeli zadbać o odpowiednio niską emisję dwutlenku węgla. Unia Europejska postawiła poprzeczkę bardzo wysoko, więc bez samochodów na prąd się nie obejdzie.

ELEKTROMOBILNOŚĆ NADAL NIEOPŁACALNA

Na razie w Polsce o elektromobilności głównie się mówi. Premier Mateusz Morawiecki deklarował wprawdzie, że już w 2025 r. po naszych drogach jeździć ma milion aut na prąd, ale na dziś to niezbyt prawdopodobny scenariusz. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w tej chwili po naszym kraju porusza się nie więcej niż 5 tys. „elektryków”, do obiecanego miliona sporo zatem brakuje. Czy w ciągu pięciu, sześciu lat sytuacja zmieni się na tyle, że osiągniemy pułap zapowiedziany przez premiera? Tylko wówczas, jeśli to się opłaci nabywcom.

Barierą dla nich jest obecnie dostępność takich aut oraz ich cena. Może i same pojazdy elektryczne nie są zbyt drogie w produkcji, ale ich baterie i owszem. W konsekwencji, nawet 2-osobowy miejski Smart ForTwo na prąd kosztuje w Polsce ponad 100 tys. zł, za miejskie elektroauto trzeba zapłacić minimum 130 tys. zł, a za kompaktowe – ponad 150 tys. „Elektryki” są tym samym przynajmniej dwa razy droższe niż odpowiadające im klasą samochody spalinowe.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]