Prawo i podatki

Fiskalna rewolucja. Paragony polecą do chmury

fot. Adobe Stock

W maju zaczęła obowiązywać ustawa, która zmieni sposób prowadzenia biznesu przez 1,2 mln polskich przedsiębiorców. W ciągu najbliższych lat konieczna będzie zmiana kas fiskalnych na wersje online, a to oznacza dodatkowe wydatki. 

Wprowadzenie kas fiskalnych online to element walki rządu z szarą strefą. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy, która ostatecznie weszła w życie 1 maja br. wskazało, że „wprowadzenie rozwiązań (…) przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez (...) przedsiębiorców”. 

Strona rządowa uważa, że nowe prawo doprowadzi do ograniczenia nieuczciwej konkurencji (bo nierzetelne firmy stracą możliwość oszukiwania w rozliczeniach podatkowych), a także zmniejszone zostaną obciążenia regulacyjne – np. nie będzie trzeba trzymać przez lata dokumentacji papierowej. – Najważniejsze w perspektywie wprowadzenia i funkcjonowania kas online jest zapewnienie prawidłowości i kompletności raportowanych danych fiskalnych – mówi Patrycja Młynarska, konsultant podatkowy w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe. 

CZAS NA ZMIANY 

Zgodnie z nowym prawem, wszyscy przedsiębiorcy będą musieli przesiąść się z obecnie najbardziej popularnych kas fiskalnych (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii paragonów) na kasy fiskalne online. To urządzenia, które powinny być stale podpięte do internetu, a dane z każdej transakcji na bieżąco spływać będą do Centralnego Repozytorium Kas. 

Na szczęście nie stanie się to „od jutra”, a wszystkie zmiany są wdrażane stopniowo. Przykładowo, kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii pozostaną w sprzedaży do 31 sierpnia br., a urządzenia z elektronicznym zapisem – aż do 31 grudnia 2022 r. Po tej dacie przedsiębiorcy będą mogli kupować wyłącznie kasy fiskalne online. 

Czy jeśli przedsiębiorca posiada kasy fiskalne starszego typu to musi je niezwłocznie wymienić? Nie. Firmy (z pewnymi wyjątkami – o tym w ramce) nie będą miały zakazu używania kas z papierową lub elektroniczną kopią nawet za kilka lat. W tym pierwszym przypadku nie będą jednak mogły wymienić ich pamięci fiskalnej. Dlatego, jak tłumaczy Patrycja Młynarska, w sposób naturalny za 5–6 lat urządzenia z papierowym zapisem kopii praktycznie znikną z użytkowania. – W przypadku kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii proces ten potrwa z pewnością dłużej, gdyż tego typu kas będzie można używać w zasadzie do końca ich żywotności technicznej – dodaje ekspertka. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]