Finanse

Terminal na dwa miesiące

fot. Adobe Stock

Sezonowy sklep będzie działał tylko w lipcu i sierpniu? Warto wyposażyć go na ten czas w terminal do przyjmowania płatności kartą. Można nawet skorzystać z dobrodziejstw Polski Bezgotówkowej. 

W nadmorskiej Łebie na stałe mieszka ok. 4 tys. osób. Jednak władze tego miasta szacują, że w szczycie sezonu w środku tygodnia potrafi tam przebywać 60 tys. przyjezdnych, a w pogodne weekendy – nawet 100 tys. Do tego rytmu dostosowują się przedsiębiorcy żyjący z obsługi ruchu turystycznego. Kwatery i pensjonaty, sklepy spożywcze, mała i większa gastronomia, punkty z pamiątkami, wypożyczalnie rowerów i plażowych parawanów – takie biznesy rozkwitają na początku sezonu i po dwóch, góra trzech miesiącach zapadają w jesienno-zimowo-wiosenny sen. Łeba oczywiście nie jest żadnym wyjątkiem, tylko ilustracją zjawiska widocznego w wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach. W dodatku duża część osób, które w nich goszczą, za wakacyjne wydatki chce płacić kartą. Także w sezonowych punktach. 

Narodowy Bank Polski, który co kwartał publikuje informację o sieci akceptacji plastikowych pieniędzy w Polsce, nie wyróżnia w swoich raportach terminali aktywnych tylko w sezonie. Podaje jedynie łączną liczbę akceptantów (czyli tych, którzy przyjmują płatności bezgotówkowe) i liczbę terminali POS działających ostatniego dnia każdego kwartału. Jego dane jednoznacznie pokazują, że jednych i drugich systematycznie przybywa, a ten wzrost dodatkowo przyspieszył, gdy wystartował program Polska Bezgotówkowa. Można przy tym zaobserwować pewne zjawisko: dynamika tego wzrostu, notowana między końcem czerwca a końcem września, jest nieco mniejsza niż ta między końcem marca a końcem czerwca. Może to być częściowo efektem aktywacji sezonowych terminali przed wakacjami i ich późniejszej, dość szybkiej dezaktywacji. 

O punktach przyjmujących karty tylko w sezonie nie mówi się w założeniach programu Polska Bezgotówkowa. Ewidentnie jest on kierowany do stałych akceptantów. Preferencyjne warunki przyjmowania kart (jak brak opłat za korzystanie z terminalu i za rozliczenie płatności o skumulowanej wartości do 100 tys. zł) obowiązują „przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zainstalowania” urządzenia. Zapisy regulaminu nie wspominają o możliwości rozłożenia tego okresu np. na cztery kolejne 3-miesięczne letnie sezony. Spytaliśmy więc agentów rozliczeniowych, co mogą zaproponować licznej grupie przedsiębiorców sezonowych lub takich, którzy w wakacyjnych miesiącach rozszerzają podstawową działalność o dodatkowe punkty obsługi klientów. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]