Nowe Technologie

Nadciąga Twin Peak

fot. materiały prasowe

Idea digital twin, czyli cyfrowego bliźniaka wykracza poza replikę jakiegoś fizycznego obiektu. To dokładne badanie jak ten obiekt będzie się zachowywał w rzeczywistości. Wirtualne bliźniaki obniżają koszty, więc odnajdują się w biznesie.

Digital twin to połączenie znanego od lat skanowania 3D, internetu rzeczy i wchodzącej właśnie na rynek technologii 5G. Na fizycznym obiekcie, np. na fabrycznej maszynie, umieszcza się mnóstwo czujników, a następnie na jej trójwymiarową, komputerową kopię nakłada zebrane przez te czujniki, odpowiednio przetworzone dane. Mogą one dotyczyć dowolnych parametrów, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, ruch, naprężenie itd. Istotne jest to, że te zmienne są na bieżąco aktualizowane. W rezultacie to, co się dzieje z cyfrowym bliźniakiem, jest odzwierciedleniem, w czasie rzeczywistym, właściwości i sytuacji oryginału. Nie byłoby to możliwe, gdyby internetowa komunikacja między czujnikami a komputerem nie odbywała się w tempie, na które pozwala 5G. Jest ono kilkadziesiąt razy szybsze niż w technologii 4G, a opóźnienia transmisji danych skracają się z dotychczasowych 50 milisekund do raptem 1 milisekundy. – Nauka od dawna potrafi opisywać własności obiektów za pomocą matematyki, ale często równania te są zbyt skomplikowane, aby mogły mieć praktyczną wartość. Rozwój układów scalonych powoduje, że dostępne są dziś procesory o wystarczającej mocy, by sprostać temu wyzwaniu – komentuje dr Mariusz Pauluk, dyrektor działu technicznego firmy Technika Obliczeniowa i dodaje, że digital twin to po prostu zbiór matematycznych danych, które dla wygody użytkownika są przedstawiane w formie wizualnej. 

ELASTYCZNOŚĆ I OSZCZĘDNOŚCI 

Cyfrowe bliźniaki z powodzeniem działają już w wielkich firmach produkcyjnych, np. samochodowych czy lotniczych. Między innymi korzysta się z nich przy pracach nad autonomicznymi samochodami. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]