Zarządzanie

Zielono i elastycznie w całej Polsce

fot. materiały prasowe

Korzystny dla naszej gospodarki czas przełożył się na aktywność biurowych deweloperów. Nowe inwestycje powstają zarówno w dużych, jak i małych miastach. Są bardziej przyjazne pracownikom, środowisku naturalnemu, a także mniejszym firmom. 

Pod koniec marca było już w Polsce 10,7 mln mkw. biur – podaje firma doradcza JLL. A przy tym, w I kwartale oddano do użytku 142 tys. mkw. biurowej powierzchni, z czego aż 120 tys. w innych miastach niż Warszawa. Te były także górą, jeśli chodzi o wynajem. – Całkowity wolumen transakcji najmu biur dotyczył ponad 270 tys. mkw., z czego 130,5 tys. mkw. przypadło na główne pozastołeczne rynki – mówi Łukasz Dziedzic, starszy konsultant z działu badań rynku i doradztwa w JLL. Ma na myśli zwłaszcza Kraków, Wrocław, a także Trójmiasto. Dwa pierwsze miasta odpowiadały w regionach za aż 67 proc. popytu na biura. 

W budowie jest następne 1,6 mln mkw. i znów – połowa z tego powstaje poza Warszawą. 

Jeśli spojrzeć na 2018 r., też widać duże znaczenie reszty kraju. – Łączna powierzchnia biurowa wzrosła w tym czasie u nas o 9 proc., ale na rynkach regionalnych powiększyła się o prawie 13 proc. – zwraca uwagę Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Cresa Polska. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]