Strategie

Darmowe aplikacje dają zarobić

fot. Adobe Stock

Choć większość z aplikacji na smartfon dostajemy za darmo, to ich twórcy na nich jednak zarabiają. I to nie mało. Pokazujemy, jak to robią. 

Z raportu „Polska jest mobi 2018”, przygotowanego przez firmę Mobee Dick wynika, że blisko połowa z nas korzysta ze smartfonów ponad 2 godz. dziennie. W tym czasie oglądamy filmiki, korzystamy z mediów społecznościowych, czytamy artykuły czy korzystamy z bankowości mobilnej. Widać to także, gdy spojrzymy na najpopularniejsze aplikacje. Na szczycie jest YouTube, Messenger i Facebook. 

UŁATWIAJĄ ŻYCIE 

Jednak miliony pobrań mają także aplikacje, które choć są darmowe, to przynoszą ich twórcom pokaźne zyski. Ich potencjał tkwi w tym, że są zawsze pod ręką i po prostu ułatwiają nam życie, rozwiązując drobne codzienne problemy. 

Tak jest np. z aplikacją Yanosik, która łączy nawigację samochodową i system informujący w czasie rzeczywistym o zagrożeniach (np. wypadkach) i zmianach na drodze (np. korkach, objazdach itd.). – Pomysł na stworzenie Yanosika to wynik częstych i długich podróży służbowych oraz setek godzin spędzonych za kierownicą. W pewnym momencie razem ze wspólnikiem uznaliśmy, że nie ma w Polsce narzędzia, które na bieżąco informowałoby o zagrożeniach na drodze. W 2008 r. popularne było jeszcze CB-radio, ale nie spełniało oczekiwań, bo szumiało, padały tam niecenzuralne słowa, czy wiele niepotrzebnych informacji. Stwierdziliśmy, że warto stworzyć rozwiązanie, które będzie pozbawione wad CB-radia. I tak powstał Yanosik – opowiada Adam Tychmanowicz, prezes firmy Neptis, która w 2010 r. stworzyła aplikację Yanosik. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?