Nowe Technologie

Samurai Labs z maksymalnym grantem

fot. materiały prasowe

 

Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium badań nad sztuczną inteligencją otrzymało maksymalny grant z I Fazy Instrumentu MŚP, konkursu organizowanego w ramach europejskiego programu Horyzont 2020. 

Horyzont 2020 to program, który wspiera tylko przełomowe innowacje, mające potencjał na wdrożenie w skali międzynarodowej. Projekt Samurai Labs, który dotyczy wykrywania i redukcji przemocy w sieci ma szansę rozwiązać globalny problem. Dlatego też otrzymał bardzo wysoką ocenę Europejskiej Rady Innowacji, która przyznała mu maksymalne, dostępne w tej rundzie dofinansowanie. To otwiera firmie dostęp do grantu z II Fazy Instrumentu MŚP o wartości 2,5 mln euro.

- Projekt Samurai Labs spełnia wszystkie warunki, konieczne do otrzymania grantu z programu Horyzont 2020. Wyróżnia się innowacyjnością, rozwiązujące realny problem społeczny, firma posiada interdyscyplinarny zespół naukowców i ekspertów. Cieszymy się, że mogliśmy jako CRIDO wesprzeć Samurai Labs w pozyskaniu grantu, a tym samym przyczynić się do rozwoju tego przedsięwzięcia – mówi Magdalena Zawadzka, partner w CRIDO

Przełomowa innowacja

Koncepcja Samurai Labs jest unikalna na skalę światową. Wykorzystuje sztuczną inteligencję tzw. trzeciej fali – technologię opartą o uczenie maszynowe połączone z wnioskowaniem. Dzięki temu rezultaty w detekcji przemocy, pedofilii czy innych zagrożeń czyhających na najmłodszych, jakie osiąga prototyp Samurai pozostawiają daleko w tyle amerykańskich potentatów pracujących nad podobnymi rozwiązaniami.

- Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony - zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci – mówi Michał Wroczyński CEO Samurai Labs. 

Wśród beneficjentów ostatniej rundy wniosków w konkursie Instrument MŚP znalazły się takie projekty jak: satelitarny system monitorowania pożarów, szybki test przesiewowy na raka piersi, inteligentna ładowarka do urządzeń mobilnych oraz system Samurai. To pokazuje, że granty z programu Horyzont 2020 są przyznawane na prawdę wyjątkowym projektom. To, jak trudno znaleźć się w gronie beneficjentów pokazują także statystyki programu. Spośród 25 krajów oraz 2822 złożonych w tej rundzie wniosków, finansowanie uzyskały 274 projekty, z czego zaledwie trzy z Polski. Łączna kwota przyznana przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro. Przez 6 lat trwania projektu, Polska z wykorzystanego dotychczas budżetu całego programu, czyli ok. 77 mld zł, otrzymała zaledwie 1,05 proc. środków. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?