Zarządzanie

Agnieszka Kłos, Provident Polska: Młode kobiety wciąż nie myślą o robieniu kariery [WIDEO]

Fot. Michał Mutor

- Tylko 17 proc. młodych kobiet planuje swoją karierę. Reszta jest bardziej tradycyjna i mniej koncentruje się na jej rozwoju - mówi w rozmowie z My Company Polska Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska. Jak zaznacza, kobiety mogą pogodzić obie te role, ale trzeba je wciąż w tym uświadamiać.

 

Zdaniem Agnieszki Kłos, polskie firmy muszą wykonać jeszcze wielką pracę, by zmienić podejście kobiet do ich rozwoju. - Z perspektywy Warszawy wydaje się, że wszystkie młode osoby wchodzące na rynek pracy, szczególnie kobiety, są przedsiębiorcze, aktywne i chcą budować karierę. Tak niestety nie jest - komentuje.

Provident przeprowadził w 2018 roku badania, które wykazały, że tylko 17 proc. studentek planuje swoją karierę. Pozostałe mają inne podejście - głównie chcą zakładać rodzinę i nawet jeśli myślą o pracy, to bardziej w kontekście tego, by nie kolidowała z ich obowiązkami rodzinnymi.

- Trzeba pokazać studentkom, że nie jest wybór "albo-albo", tylko można pogodzić te dwie role - dodaje Agnieszka Kłos.

Przykładem może być firma Provident. - Jestem dumna z sytuacji, że w Providencie nie tylko połowa zarządu to kobiety, ale kobietą jest także prezeska, co w branży finansowej nie jest normą - zaznacza.

Jednocześnie Agnieszka Kłos zdradziła, jak należy motywować kobiety do rozwoju. - Firma musi być nastawiona na rozwój kobiet i musi promowac kompetencje, a nie płeć. W Providencie są jasne kryteria zatrudnienia. Wyceniamy stanowisko, a nie osobę. Kiedy na rozmowę przychodzi kandydat, to wybieramy tego, który jest najlepszy - niezależnie od płci, a wynagrodzenie dostosowane jest do stanowiska, a nie do osoby - powiedziała w rozmowie z My Company Polska.

Ponadto ważna rolę odgrywa przykład "z góry". - Kobiety widzą, że na wyższych stanowiskach są kobiety, więc mają do czego aspirować - dodała.

ZOBACZ ZAPIS CAŁEJ ROZMOWY, KTÓRA ODBYŁA SIĘ PODCZAS EUROPEJSKIEGO KONGRESU FINANSOWEGO:

 

 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty