Prawo

Nadchodzi koniec deklaracji dla podatku VAT! Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

fot. Kancelaria Premiera

6 czerwca na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt nowelizacji ustawy, która jeśli zostanie uchwalona, zmieni obecny sposób rozliczania podatku VAT. Zamiast dotychczasowych deklaracji, przedsiębiorcy będą musieli przesyłać przekształcony dokument JPK_VAT.

Zgodnie z brzmieniem projektu nowelizacji ustawy przyjętej przez rząd, od 1 stycznia 2020 roku zamiast deklaracji VAT-7 i VAT-7K, firmy będą musiały przesyłać zmodyfikowany plik JPK_VAT. W pierwszej kolejności zmiany dotyczą największych przedsiębiorstw (zatrudniające powyżej 250 osób z obrotami w wysokości ponad 50 mln euro). Pozostałe firmy będą musiały przekazywać zmodyfikowany dokument od 1 lipca 2020 roku. Wcześniej, od 1 stycznia 2020 roku, będzie to dobrowolne.

- Projekt ma na celu uproszczenie rozliczeń w podatku od towarów i usług. Ma stanowić proste, przejrzyste, a także przyjazne narzędzie dla podatników do rozliczania podatku od towarów i usług. Podatnicy w celu wypełnienia obowiązków związanych z rozliczeniem podatku VAT nie będą musieli składać dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT, tak jak dotychczas, ale wyślą jeden plik, zawierający dane odpowiednio z deklaracji oraz ewidencji VAT - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy.

Przedsiębiorcy nie będą również musieli dodawać załączników (VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT) czy znanych obecnie, dodatkowych wniosków. Zamiast tego w nowym pliku JPK_VAT pojawią się specjalne pola wyboru.

- Wprowadzane zmiany zmniejszają obowiązki informacyjne dla podatników podatku VAT, gdyż w znacznym stopniu uproszczają rozliczenia z urzędem skarbowym. Wszyscy podatnicy będą składali jeden dokument, odpowiednio w terminie miesięcznym lub kwartalnym, bez dodatkowych załączników, które były wymagane przy składaniu tradycyjnych deklaracji VAT-7 (VAT-7K) - wynika z uzasadnienia.

Zdaniem autorów nowelizacji ustawy, nowe przepisy nie zwiększą w większym stopniu kosztów działalności przedsiębiorców. Wymagane będzie jedynie zaktualizowanie posiadanych systemów informatycznych. - W związku z tym średni, mali i mikroprzedsiębiorcy będą mieć dodatkowy czas (pół roku) na dostosowanie swoich systemów księgowych, finansowych i informatycznych do nowych regulacji. Takie rozwiązanie spowoduje również, że rynek usługodawców, oferujących wdrażanie zmian w JPK_VAT, nie będzie zmuszony do jednorazowego wdrożenia zmian u wszystkich podatników, tylko będzie to wdrażanie rozłożone na wiele miesięcy - wynika z projektu ustawy.

Zdaniem ekspertów firmy Deloitte, przyjęcie nowelizacji ustawy wymusi na przedsiębiorcach znacznie częstsze korekty rozliczeń VAT. - Przykładowo, obecny projekt przepisów likwidujących deklaracje VAT nakazuje korektę błędów w ciągu 14 dni od ich zidentyfikowania przez podatnika - piszą w komunikacie.

 

Projekt obecnie trafi pod obrady sejmu. 10 czerwca został skierowany do I czytania.

PRZECZYTAJ CAŁY PROJEKT NOWELIZACJI Z UZASADNIENIEM

ŚLEDŹ PROCES LEGISLACYJNY W SEJMIE

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]