Gospodarka

Rekonstrukcja rządu. Kim jest nowy minister finansów?

Marian Banaś fot. gov.pl

Marian Banaś został powołany przez prezydenta, Andrzeja Dudę, na funkcję Ministra Finansów. Do tej pory piastował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Banaś pojawiał się w ostatnich dniach jako najbardziej prawdopodobny kandydat na obięcie jednego z najważniejszych stanowisk w państwie. Do tej pory funkcję Ministra Finansów pełniła Teresa Czerwińska

Nowy minister do tej pory odpowiadał za nadzór nad administracją skarbową. Od grudnia 2016 roku był szefem KAS oraz Służby Celnej. Do rządu dołączył w listopadzie 2015 roku - jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Marian Banaś swoje zadania łączył z funkcją Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

W latach 1992-2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli. Przez trzy lata, od 2015 do 2018 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Marian Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]