Zarządzanie

Firma pod nadzorem

mat. prasowe

Czujniki ruchu wszczepione w podłogę, czytniki linii papilarnych, zabezpieczone pomieszczenia i wszechobecne kamery – tak wyglądają kosztujące krocie systemy monitoringu w korporacjach. W małych firmach wystarczy jednak mądrze zaprojektowany  zestaw kamer. Na to nie  trzeba wydawać majątku.

Skomplikowane systemy monitoringu to ogromne koszty. W największych zakładach przemysłowych, w siedzibach banków czy w strategicznych dla gospodarki spółkach montowane są liczne czujniki, które śledzą pracowników i gości, ale też doskonałe kamery z dobrą optyką i matrycami wysokiej rozdzielczości, które mogą łatwo odczytać numer rejestracyjny auta, a nawet nalepkę na jego szybie. Bez problemu zrobią też zdjęcie zbliżenia twarzy osoby, która wyda się podejrzana. Profesjonalne kamery monitoringu, mogą także przestawić się w tryb nocny, wykorzystując w tym celu podczerwień albo termowizję. Takie urządzenia są świetne, ale też kosztują bardzo dużo. Ceny dobrych kamer, które mogą pracować w trudnych warunkach, także na zewnątrz, zaczynają się od ok. 1500 zł, ale nie brakuje modeli za ponad 3 tys. zł. Mało tego, są nawet urządzenia za przeszło  10 tys. zł – gdy mowa o kamerach odpornych na wandalizm, bardzo trudne warunki pogodowe, dodatkowo wyposażonych w silniki, które pozwalają je obracać oraz elektryczny zoom, dzięki któremu można łatwo zmieniać ujęcie. Takich gadżetów zwykle jednak nie potrzeba w niewielkich firmach.

Monitoring za kilka tysięcy

By zbudować niezły system monitoringu, nie trzeba zatem wydawać setek tysięcy złotych. Wystarczy bowiem kilka kamer rozmieszczonych w dobrze dobranych miejscach oraz proste urządzenie, które będzie zbierać z nich dane. W małej firmie albo w domu to w zupełności wystarczy. Co więcej, taki system można łatwo zbudować samodzielnie, przeznaczając na ten cel niewielkie pieniądze – zwykle nie więcej niż kilka tysięcy złotych.

Budowanie systemu monitoringu najlepiej zacząć od wyboru liczby i rodzaju kamer. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]