Zarządzanie

Dam pracę przez aplikację

mat. prasowe

Najbardziej popularna jest ciągle rekrutacja online – w internecie najłatwiej spotkać młodych ludzi, fachowców i specjalistów, menedżerów. Ale pojawiła się kolejna możliwość – szukanie pracowników przez aplikacje mobilne. Na razie w Polsce przez dwie.

Unas to nowy typ rekrutacji, ale na Zachodzie szukanie pracowników przez mobilną aplikację mocno się już upowszechniło. – Także w Polsce staje się coraz popularniejsze – mówi Marcin Fiedziukiewicz, twórca aplikacji Jobsquare. Po roku funkcjonowania na rynku (ruszyła w marcu 2016 r.) jej znajomość wśród osób szukających pracy sięgnęła w grupie 20–45-latków 20 proc. 

Podobne spostrzeżenia ma Piotr Nejman z firmy Direct People Innovation Poland (polsko-czeska aplikacja Praca za Rogiem). – Szukanie pracy za pomocą tego rodzaju aplikacji jest raczej kwestią stopniowego pojawiania się kolejnych mobilnych rozwiązań niż konieczności przekonywania do niej poszukujących – zauważa. W ciągu pierwszego roku działania w Polsce Praca za Rogiem pozyskała milion użytkowników (wystartowała w 2018 r.).  

Ale gdy spojrzeć na podobne aplikacje na Zachodzie, widać, że znacznie od niego odstajemy. – Na przykład w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii mobilne formy rekrutacji to nie tylko zmiana ekranu komputera na mniejszy w telefonie, lecz również nowy model działania w odniesieniu do pracodawców. Czyli odejście od tablic ogłoszeniowych, gdzie płaci się za przyklejenie anonsu, a potem dostawca „tablicy” nie ponosi odpowiedzialności za to, ile osób skorzysta z oferty – tłumaczy Fiedziukiewicz i dodaje, że platformy rekrutacyjne zaczynają tam funkcjonować w sposób, który przypomina ten znany choćby z rynku reklamy online. Czyli płaci się nie za dodanie oferty, tylko za efekty, w tym wypadku – za dostarczenie odpowiednich kandydatów. W Polsce robił tak tylko Jobsquare. – Rynek te działania niszczył – twierdzi twórca tej aplikacji. Dziś jego klienci płacą tak jak gdzie indziej, za zamieszczenie oferty, ale i tak rozlicza się z nimi dość oryginalnie (patrz ramka). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]