Liderzy

Sztuczna kość, która zmienia się w naturalną

fot. mat. prasowe, PAP

Polscy naukowcy stworzyli materiał, który może zastąpić ludzką kość. FlexiOss, zwany popularnie sztuczną kością, może stać pierwszym polskim produktem globalnym.

Rok 2010. Daniel ma wtedy 22 lata. Jedzie z kolegą motocyklem. Podczas wyprzedzania samochodu ulega wypadkowi. Diagnoza, którą słyszy jest dramatyczna – z powodu komplikacji grozi mu amputacja nogi. Uratował ją dzięki wynalazkowi polskich uczonych. Daniel był jedną z pierwszych osób, którym wszczepiono sztuczną kość FlexiOss. 

– Bałam się – wspomina tamtą operację profesor Grażyna Ginalska, kierownik zespołu, który stworzył FlexiOss. – Mówiłam do lekarzy, że może powinniśmy zacząć od wypełniania małych ubytków w kościach, a nie od razu  od kilkucentymetrowego. Lekarze przekonywali jednak,  że nie ma wyjścia. Albo amputacja, albo nadzieja na powrót do sprawności. Zaryzykowaliśmy. Pierwsze dni były najtrudniejsze – nerwowe oczekiwanie na to, czy materiał się przyjmie. Wszystko poszło dobrze. Zastosowanie materiału u człowieka otworzyło nam oczy. Uwierzyliśmy, że nasz produkt zasługuje na to, by być znanym na całym świecie. Zaczęliśmy myśleć o jego profesjonalnej komercjalizacji – opowiada prof. Ginalska. 

Od pomysłu do pieniędzy

Inteligentne wzmacniacze mocy dla sieci komórkowych, systemy zapobiegające wyciekowi wody z wodociągów, urządzenia do obsługi obrazów 3D w grach i filmach – to przykłady wynalazków, które nie tylko powstały na uniwersytetach, ale także zostały przez nie skomercjalizowane. Spółki spin out – czyli samodzielne przedsiębiorstwa wykorzystujące zasoby intelektualne  czy administracyjne jednostki macierzystej (często  uniwersytetu lub instytutu badawczego) to nie tylko coraz popularniejsza, ale także coraz bardziej opłacalna forma prowadzenia biznesu. Jak pokazują wyniki Uniwersytetu Cambridge, który dzięki spółkom spin out zgromadził w latach 2013–2017 na swoim koncie ponad 2,2 mld dol., współpraca pomiędzy światem nauki, a biznesem może być bardzo owocna. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?