TEMAT NUMERU

Zbudowałam wszystko od nowa

fot. Iza Grzybowska

Dziedziczka? Budujemy z bratem tę firmę tak naprawdę od początku. Wprawdzie bazujemy na tradycji, doświadczeniu, kapitale nazwiska mojego taty, ale wszystkiego musieliśmy się uczyć od podstaw. Zakładałam moją firmę, gdy miałam 25 lat. Traktuję ją, jak własne dziecko – mówi Ania Kruk, która rozwija swoją markę jubilerską.

Parę lat temu przeprowadziła się pani z Hiszpanii do Polski, żeby odbudować rodzinny biznes. Dzisiaj znów wróciła pani na Półwysep Iberyjski. 

Mój mąż jest Hiszpanem. Kiedy rozkręcaliśmy markę ANIA KRUK, przyjechał ze mną i został u nas w Polsce 5 lat. Widziałam, jak strasznie tęskni za Hiszpanią, więc zostałam trochę postawiona przed wyborem: albo miłość, albo praca. 

Padło na miłość, a co z firmą?

Przeprowadzając się na stałe do Hiszpanii, wiedziałam, że muszę wymyślić sposób, żeby ten mój wyjazd przestawić na korzyść dla firmy. Musiałam przeorganizować swoje życie, zmienić sposób, w jaki do tej pory pracowałam, bo przecież jestem teraz oddalona o 2 tys. km od naszej siedziby w Poznaniu. 

Jak się prowadzi biznes na odległość?

Mam wrażenie, że jestem ciągle w moim poznańskim biurze, pokój obok mojego teamu, z tym, że ten mój pokój jest teraz niedaleko Barcelony, gdzie mieszkam, i ma widok na morze. Przeszliśmy na narzędzia Google’a. Mamy wszystko w chmurze, dyski firmowe, wirtualną bibliotekę z materiałami dla butików, sprawny intranet, firmowego czata. Siedzę na tym czacie codziennie od 8 rano, loguję się już, kiedy wracam spacerem po odprowadzeniu córeczki do żłobka. Wcześniej używaliśmy czasami facebookowego Messengera, ale to było trochę niezręczne. Nie mogę oczekiwać przecież od pracowników, że będą używali swoich prywatnych kont na Facebooku, żeby porozmawiać ze swoją szefową. 

I jak to się sprawdza?

To prawdziwa rewolucja dla firmy. Szczególnie to, że można równocześnie pracować na tych samych plikach z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Skończyło się wysyłanie setek załączników i ciągłe sprawdzanie, która wersja pliku jest aktualna.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]