Know how

Komu bije dzwon

il. Getty Images

Jakie są wczesne sygnały, że w firmie zabraknie gotówki? Utraty płynności można uniknąć, trzeba tylko patrzeć na odpowiednie wskaźniki z bilansu. Oto co powinieneś wiedzieć. 

Płynność finansową firmy można porównać do układu krążenia. I tam, i tu zator lub zbyt szybki wzrost tętna mogą mieć fatalne konsekwencje z nagłą utratą płynności i bankructwem włącznie. Jednocześnie w obu przypadkach szereg wskaźników pomaga określić, kiedy zaczną się kłopoty. W ten sposób można ich uniknąć. Wystarczy poznać kilka kluczowych elementów z bilansu firmy.

Bieżąca, szybka i natychmiastowa

Diagnozowanie kondycji biznesu jest jednak łatwiejsze. Można też mówić o pewnych ogólnych złotych regułach, nawet jeśli każda branża (czy wręcz przedsiębiorstwo) ma swoją specyfikę. Trzeba po prostu obserwować i analizować dane z raportów finansowych. W małych firmach zajmują się tym (albo przynajmniej powinni) ich szefowie. Wynajęci księgowi, choć na bieżąco prowadzą księgi przychodów i rozchodów, nie analizują bowiem ich bilansu. Na szczęście nie jest to trudne.

Najpopularniejsze wskaźniki w comiesięcznym bilansie dotyczą właśnie płynności – bieżącej, szybkiej i natychmiastowej. Chodzi tu o stosunek aktywów obrotowych (najczęściej będą to zapasy, należności i gotówka) do zobowiązań krótkoterminowych. Czyli takich, które trzeba zrealizować w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wypłata pensji, opłacenie podatków, ZUS, rat kredytów czy faktur wystawionych przez dostawców).

 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]