Logistyka

Tu Polska jest potęgą

fot. Adobe Stock

Nasz rynek usług logistyczno-transportowych jest dojrzały. Nie jesteśmy w Europie żadnym Kopciuszkiem. Przeciwnie, w niektórych segmentach tego rynku dominujemy.  A to budzi frustrację zachodnich krajów Unii.

Na rynek usług transportowych (TSL) składają się transport i spedycja, magazynowanie i dystrybucja oraz KEP, czyli przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe. – Łącznie rynek ten tworzy ok. 270 tys. głównie małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 900 tys. pracowników  – zauważa dr Ireneusz Fechner z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. 

Według najnowszych dostępnych danych, przedstawionych przez Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM), w 2017 r. wartość rodzimego rynku TSL przekroczyła 234 mld zł, czyli 12 proc. polskiego PKB. – Na przestrzeni ostatnich 20 lat branża ta rozwijała się u nas bardzo dynamicznie. Miały na to wpływ wejście Polski do Unii Europejskiej, nasza atrakcyjność geopolityczna oraz wysoka konkurencyjność i tańsza niż na Zachodzie wykwalifikowana siła robocza – wymienia Artur Olejniczak z ILiM. Do tych sprzyjających okoliczności doszły jeszcze rozwój e-commerce (wskutek wzrostu popularności zakupów w internecie), a w ostatnich latach – dobra koniunktura gospodarcza. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty