Logistyka

Tu Polska jest potęgą

fot. Adobe Stock

Nasz rynek usług logistyczno-transportowych jest dojrzały. Nie jesteśmy w Europie żadnym Kopciuszkiem. Przeciwnie, w niektórych segmentach tego rynku dominujemy.  A to budzi frustrację zachodnich krajów Unii.

Na rynek usług transportowych (TSL) składają się transport i spedycja, magazynowanie i dystrybucja oraz KEP, czyli przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe. – Łącznie rynek ten tworzy ok. 270 tys. głównie małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 900 tys. pracowników  – zauważa dr Ireneusz Fechner z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. 

Według najnowszych dostępnych danych, przedstawionych przez Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM), w 2017 r. wartość rodzimego rynku TSL przekroczyła 234 mld zł, czyli 12 proc. polskiego PKB. – Na przestrzeni ostatnich 20 lat branża ta rozwijała się u nas bardzo dynamicznie. Miały na to wpływ wejście Polski do Unii Europejskiej, nasza atrakcyjność geopolityczna oraz wysoka konkurencyjność i tańsza niż na Zachodzie wykwalifikowana siła robocza – wymienia Artur Olejniczak z ILiM. Do tych sprzyjających okoliczności doszły jeszcze rozwój e-commerce (wskutek wzrostu popularności zakupów w internecie), a w ostatnich latach – dobra koniunktura gospodarcza. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]