Prawo i podatki

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych

fot. Adobe Stock

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? 

Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Kasy fiskalne online

1 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek posługiwania się kasą fiskalną online, która za pomocą systemu teleinformatycznego będzie przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas. Repozytorium to prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej, który formułuje tzw.polecenia do kas rejestrujących i jest administratorem zawartych w nim danych.

Centralne Repozytorium Kas służy do:

odbierania i gromadzenia danych z kas rejestrujących, które obejmują dane o sprzedaży wykazane w prowadzonej ewidencji i dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięci kas rejestrujących, mających znaczenie dla ich pracy np. o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych,

analizy i kontroli danych z kas rejestrujących,

przesyłania poleceń do kas rejestrujących dotyczących pracy kas.

Przedsiębiorcy posługujący się kasami rejestrującymi z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii mają określony przez nowe przepisy czas na ich wymianę. Generalnie  są to dwa terminy:

kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, ale nie dłużej niż do  31 grudnia 2022 r.,

kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, ale nie dłużej niż do  31 sierpnia 2019 r. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]