Raport: Sukcesja w firmie

Kapitał specjalnie na sukcesję

Co zrobić na wypadek śmierci współwłaściciela firmy lub jego ciężkiej choroby? Są rozwiązania, które pomogą spłacić jego spadkobierców. Można to zrobić w kilku wariantach – sukcesji planowanej, długoterminowej i sytuacji awaryjnej.

Wyobraźmy sobie dwóch wspólników, X i Y, którzy prowadzą firmę handlową. Każdy z nich ma rodzinę. Niestety, X ginie w wypadku. Wdowie po nim Y proponuje wejście do spółki – gdyż chce zachować się fair. Problem w tym, że nie jest ona w stanie zastąpić w pracy swojego nieżyjącego męża: nie ma wystarczającego doświadczenia i potrzebnych umiejętności. W efekcie Y pracuje za dwoje, ale wypracowanym zyskiem dzieli się po połowie z wdową. 

Mija kilka miesięcy. Chociaż motywy postępowania Y były szlachetne, to nowa sytuacja zaczyna mocno doskwierać jemu i jego żonie, która również w dużo większym stopniu niż wcześniej musi się angażować w działalność firmy. W zasadzie pracują na wdowę  po X. Wreszcie Y proponuje rozwiązanie umowy i spłacenie udziałów wdowy – lecz ta się nie zgadza. Konflikt się nasila i ostatecznie spółka się rozpada. Żona Y, na jego prośbę, zakłada firmę, która przejmuje większość dotychczasowych klientów, a wdowa X zostaje z niczym. 

To sytuacja niestety wzięta z życia. I wcale nie taka rzadka. Co można było zrobić, aby jej zapobiec? Po pierwsze, wspólnicy powinni byli zawczasu zaplanować sukcesję i omówić związane z nią scenariusze awaryjne. Tak jak omawia się inne kwestie związane z biznesem i finansami.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?