Liderzy

Prawie jak Amazon

mat. prasowe

Ta historia to przestroga. Merlin, który miał być polskim Amazonem, dziś walczy o przetrwanie. O tym, czy mu się to uda, zadecyduje sąd. Kilka dni temu spółka powołała nową prezes, ale do wyjścia z kłopotów droga daleka.

A miało być tak pięknie! Łukasz Szczepański, prezes Merlin Group od listopada  2015 r. do 28 marca 2019 r., uruchomił merlin.pl na nowej platformie, powiększył stajnię Merlin Group o pięć e-sklepów, jednak nie udało mu się wygenerować zysków. Spółka przynosiła straty:  9,6 mln zł w 2016 r., 12,3 mln zł w 2017 r. i ponad  28,5 mln zł w 2018 r. A jej zadłużenie w latach 2017–2018 wzrosło z 11,68 mln zł do 46,3 mln zł (obligacje krótko- i długoterminowe). 

W ostatnich kilku miesiącach o Merlinie zrobiło się też głośno. Najbardziej w lipcu 2018 r., gdy kurs spółki, szorujący po dnie rynku New Connect, raptem wzrósł niemal 7-krotnie (z 16 gr do 2,15 zł), oraz w lutym, kiedy jej notowania znów zanurkowały do groszowego poziomu. Jednak jej akcje ponownie ruszyły w górę w końcu czerwca 2018 r., zanim jeszcze firma poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z Krypto Jam w sprawie wdrożenia programu lojalnościowego dla klientów opartego na technologii blockchain. Notowania jednak zaczęły spadać na długo przed tym, jak firma ogłosiła,  że tego projektu jednak nie zrealizuje. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty