Travel

7 miejsc na majówkę w Polsce

fot. mat. prasowe

Przepis na idealną majówkę? Ma być i natura, i kultura. Plus świetna regionalna kuchnia. Oraz noclegi na najwyższym poziomie i spa tuż obok… Na szczęście coraz więcej miejsc w Polsce spełnia te kryteria. Z roku na rok podnosi się jakość usług turystycznych, o czym świadczy rekordowa liczba turystów, jaka odwiedziła Polskę  w 2018 r. – 19 mln! A do majówkowego przepisu my dodajemy jeszcze jeden składnik – ma być niebanalnie! Oto nasza zwycięska siódemka.

1. Ziemia Szydłowiecka  Piękno piaskowca

Tylko 1,5 godz. od Warszawy, na granicy Mazowsza  i Gór Świętokrzyskich, znajduje się prawdziwa  turystyczna perełka. A raczej kamyczek, bo Szydłowiec piaskowcem stoi. Miejsce na majówkę (nie tylko)  dla wielbicieli historii.

Piaskowiec stanowi największy miejscowy skarb, od stuleci wydobywa się go w tutejszych  kamieniołomach. Kamieniem o żółtawym, ciepłym zabarwieniu pokrywa się elewacje budynków i rzeźbi się w nim przydrożne figury świętych. Współtworzącej kulturę miasteczka ludności żydowskiej służył też do wyrobu nagrobnych macew, których setki zachowały się na szydłowieckim kirkucie. Piaskowiec zobaczymy też na zamku. Znajduje się tam niepowtarzalne w europejskiej skali Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Placówka obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia działalności (www.muzeuminstrumentow.pl).  

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?