Pasje

Wielki pisarz, fatalny inwestor

fot. Adobe Stock

Nie było biznesu, w który zainwestowałby Mark Twain  i na którym by nie stracił. Odmówił raz, kiedy miał okazję włożyć pieniądze w wynalazek Grahama Bella – telefon.

Samuel Clemens jest szerzej znany pod swoim pseudonimem pisarskim, czyli jako Mark Twain. Mark Twain jest ogólnie szerzej znany jako pisarz i humorysta. Natomiast Samuel Clemens to człowiek, który roztrwonił cały majątek Twaina. Richard Zacks pisze w swojej książce „Chasing the Last Laugh”: „Twain był koszmarnym inwestorem, jak magnes przyciągał wszelkiej maści oszustów”. Peter Krass, autor książki „Ignorance, Confidence, and Filthy Rich Friends”, stwierdził: „Najlepiej opłacany pisarz w Ameryce swoimi koszmarnymi inwestycjami zaprzepaścił cały swój majątek oraz majątek żony, wywodzącej się z zamożnej rodziny węglowej”. 

Twain miał zawsze poważne trudności z powrotem do równowagi finansowej, ponieważ nigdy nie poznał prawa dołu, które głosi: „Jeśli wpadniesz w dół, przestań kopać”. Zainwestował 170 tys. dol. – 5 mln dol. w dzisiejszym pieniądzu – w maszynę, która jego zdaniem miała się okazać rewolucyjna. 

Co prawda jemu samemu te inwestycje dostarczały wyłącznie stresu, ale świat jako taki zyskał dzięki  nim kilka językowych perełek: „W życiu człowieka istnieją dwojakiego rodzaju okoliczności, w których powinien się powstrzymać od spekulowania: kiedy  go na to nie stać oraz kiedy go na to stać” albo „Okazje dostrzegałem zwykle dopiero wtedy, gdy przestawały już nimi być”. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty