Nowe Technologie

Desktop czy laptop

fot. mat. prasowe

Komputery stacjonarne to przeżytek  – wieszczono jeszcze niedawno, zachwalając do biur superlekkie przenośne laptopy.  Dziś coraz bardziej docenia się w pracy desktopy – bo sprawdzone, wydajne, wygodne. Podpowiadamy, który komputer wybrać, by jak najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.

Komu potrzebny jeszcze komputer przymocowany na stałe do biurka? To pytanie wcale nie jest retoryczne. W wielu sytuacjach  desktop sprawdzi się bowiem o wiele lepiej niż laptop. 

Po pierwsze: wydajność

Więcej i szybciej za tę samą cenę. Wydajność to jedna z ważnych cech komputerów stacjonarnych w porównaniu z przenośnymi. Pozornie ta sama część w komputerze przenośnym i stacjonarnym to w rzeczywistości element o zupełnie innych parametrach. Przykładem może być choćby procesor Intel i7 7700HQ stosowany w przenośnych komputerach oraz i7 7700K z desktopów. Ten drugi jest zdecydowanie szybszy, nawet  o 30 proc., mimo bardzo podobnego oznaczenia. Bywa to mylące dla nabywców sprzętu komputerowego. Pamiętajmy, że nazwy poszczególnych podzespołów, np. układów graficznych, mogą brzmieć podobnie, ale w rzeczywistości to zupełnie inne części.

– Wybór sprzętu zależy tak naprawdę od specyfiki stanowiska i tego, w jaki sposób komputer będzie wykorzystywany – podkreśla Luiza Dzienkiewicz-Kobus, menedżer marketingu w HP. – Inny typ desktopa potrzebny jest do typowych zadań biurowych, a inny do pracy w studiu graficznym czy filmowym, gdzie do obróbki materiałów potrzebna jest potężna moc. Renderowanie obrazu obciąża najmocniej procesor, podzespół generujący największe różnice między desktopem a laptopem.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?