Finanse

Pieniądze dla firm z UE. Źródełko coraz mniejsze

fot. Adobe Stock

Są jeszcze regiony, gdzie zostały do wzięcia duże pieniądze z RPO, jednego z dwóch głównych źródeł unijnego dofinansowania dla firm. W niektórych naborach są zmiany.

Wtym roku w Regionalnych Programach Operacyjnych jest ok. 2,2 mld zł na dotacje dla firm, głównie dla MSP. Niby sporo, ale o kilkaset milionów złotych mniej niż w 2018 r. Zresztą dostępnych pieniędzy będzie w RPO generalnie mniej, nie tylko dla przedsiębiorców, bo budżet z obecnej perspektywy finansowej powoli się wyczerpuje. Przez to zdecydowanie mniej będzie również konkursów dla ubiegających się o dofinansowanie.

– Do tej pory, czyli przez ponad trzy lata wdrażania programu, wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie ogłosiliśmy przeszło 180 konkursów i naborów pozakonkursowych – mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. – W planach na ten rok mamy natomiast już tylko 10 konkursów z pulą środków wynoszącą ponad 170 mln zł.

Z tego tylko jeden konkurs na Mazowszu będzie skierowany do biznesu (patrz tabela). Dwa inne tego typu, rozpisane jeszcze w zeszłym roku (do rozdania było 78 mln zł) kończą się właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia. 

Również w przypadku innych województw w harmonogramach RPO coraz więcej rubryk zawiera formułę: „W 2019 r. nie przewiduje się naboru”. Chociaż – są i takie regiony, gdzie właśnie w tym roku zaplanowano wyjątkowo dużo pieniędzy na dotacje dla firm. To przede wszystkim województwo łódzkie (ponad 460 mln zł), małopolskie  (ok. 270 mln) i podlaskie  (ok. 260 mln zł). 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty