Finanse

Banki sobie poradzą, małym firmom będzie trudniej

fot. Adobe Stock

Prognozy mówią o nadciągającej recesji, a niektórzy wieszczą wręcz ogólnoświatowy kryzys. Nawet jeśli do niego dojdzie, w polskim systemie bankowym pieniędzy raczej nie zabraknie. Lecz już samo spowolnienie sprawi, że zwłaszcza MSP będą mieć większe problemy ze zdobyciem dofinansowania.

Nasza gospodarka jest strukturalnie w bardzo dobrym stanie. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, niskie zadłużenie, niski poziom kredytów zagrożonych, brak jest także ewidentnych nierównowag na rynkach... – wylicza Jarosław Jamka, zastępca dyrektora inwestycyjnego w Quercus TFI. 

Na przykład, choć ceny polskich nieruchomości są na podobnym poziomie, jak przed kryzysem z lat 2008–2009, trudno oceniać to jako bańkę. W ostatniej dekadzie dochody Polaków znacząco wzrosły, swoje zrobiła także inflacja. Zatem aktualne ceny mieszkań, w porównaniu do siły nabywczej ludności, wciąż nie są zbyt wygórowane. 

Jeśli zaś chodzi o sektor bankowy, to, jak zauważa Łukasz Jańczak, analityk w Ipopema Securities, zachowa on stabilność, nawet jeśli nasza gospodarka wejdzie w recesję. – Jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż w okresie poprzedniego kryzysu. Oczywiście banki trzymają dziś większe niż dekadę temu depozyty, ale przez lata zbudowały bardzo wysokie kapitały własne  – podkreśla analityk. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]