Finanse

Jak zarobić na spadkach cen akcji

fot. Getty Images

Kiedy na giełdzie leje się krew, a spadające  indeksy przyprawiają inwestorów o palpitacje  serca, ty możesz na tym zarobić. Ale uwaga:  nie jest to wcale takie łatwe. Nie radzą  sobie z tym nawet eksperci.

Wostatnim kwartale zeszłego roku główne światowe rynki akcji „spłynęły krwią”. Na giełdzie amerykańskiej jej najważniejszy indeks S&P 500 (500 największych spółek notowanych na NYSE) stracił w tym czasie 14 proc., a technologiczny Nasdaq (z wyjątkiem firm finansowych) – 17 proc. Apple zaś, do niedawna spółka o najwyższej kapitalizacji rynkowej (pierwsza w historii wyceniana na ponad 1 bln dol.), poszła w dół o 30 proc. 

O ile ceny akcji w USA spadały po osiągnięciu szczytowych wartości na początku października, o tyle w Europie i na głównych parkietach azjatyckich rekordy hossy pobito już na początku 2018 r., a jego końcówka przyniosła tylko pogłębienie strat. Indeks niemieckiej giełdy zjechał od styczniowego szczytu o ponad 20 proc. To informacja o tyle istotna, że wielu analityków uważa spadki przekraczające 20 proc. za początek rynku niedźwiedzia (bessy), czyli tak naprawdę była to dopiero zapowiedź dalszego osuwania się indeksu. Podobnie było na giełdach w Hongkongu (minus 21,7 proc.), Londynie (minus 17,6 proc.), Paryżu (minus 19 proc.), Seulu (minus 22,1 proc.) czy Szanghaju (minus 33,2 proc. – ale tu bessa trwa od 2015 r. i główny indeks stracił w tym czasie połowę wartości). 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]