Raport: Auto w firmie

Auto na prąd. Czy to już?

rys. Rafał Szczepaniak

Rząd deklaruje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Czy firmy już teraz powinny się nimi zainteresować?

W2018 r. zarejestrowano w Polsce 637 samochodów na prąd. To wynik o ponad 30 proc. lepszy niż rok wcześniej (484 sztuki). Jest więc progres, ale daleko nam jeszcze do czołówki europejskiej. Trzeba bowiem pamiętać, że punkt wyjściowy do tego wzrostu był bardzo mały, zatem o przyrost nie było specjalnie trudno. 

Sytuację mogą poprawić zapowiedziane na początku tego roku przez Ministerstwo Energii bardzo wysokie dopłaty do samochodów na prąd. Ma to być aż 36 tys. zł, czyli ok. 8,3 tys. euro, a to dwa razy więcej niż pieniądze, które można otrzymać w Niemczech. Oczywiście na razie to jedynie projekt, ale biorąc pod uwagę zapowiedzi rządu dotyczące promowania elektromobilności, dopłata taka jest całkiem realna. Ponadto, kupując ekologiczne samochody, można liczyć na wysokie limity odliczanych kosztów (w przypadku leasingu lub amortyzacji to teraz 225 tys. zł, a dla innych samochodów – 150 tys. zł). 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]