Liderzy

Dziewczyna z misją

fot. mat. prasowe

Polski startup opracował prototyp urządzenia, które wskazuje, jaki antybiotyk podać pacjentowi.  Za dwa lata chce z gotowym aparatem wejść na rynek. Akurat wtedy prezeska spółki skończy studia.

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie pozostawiają złudzeń – antybiotyki przestają być naszymi sprzymierzeńcami w walce z chorobami zakaźnymi. Dlaczego? Bo lekarze przepisują ich zbyt dużo, przez co organizm przyzwyczaił się do nich, a bakterie nauczyły na nie odpowiednio reagować. Problem dotyczy nie tylko Polski, choć w Unii Europejskiej należymy do krajów bardziej dotkniętych problemem lekooporności. Każdego roku na całym świecie infekcje opornymi na antybiotyki bakteriami zabijają – według bardzo ostrożnych szacunków – 700 tys. ludzi. Jeśli nie zrobimy nic, w 2050 r. liczba ta wzrośnie do co najmniej 10 mln – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. 

Problemem tym postanowiła zająć się wraz z zespołem 22-letnia Olga Grudniak, prezeska firmy Biolumo. Pracują oni nad urządzeniem medycznym, które wskaże, jaki antybiotyk jest potrzebny pacjentowi. Dziś mają już trzeci prototyp urządzenia i szukają 1,2 mln euro po to, by skomercjalizować urządzenie. Chcą wejść z nim na rynek za dwa lata. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?