Liderzy

Kosz pomyśli za Ciebie

fot. mat. prasowe

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Większość Polaków źle segreguje śmieci. Pomóc może nie tylko edukacja, ale też inteligentne kosze na odpadki, które posegregują je za nas. Pierwszy taki produkt na świecie stworzyła polska firma Bin-e. 

A karton po mleku gdzie wyrzucić? Do pojemnika na papier czy na tworzywa sztuczne? Według badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie  Fundacji ProKarton (maj 2018 r.), tylko  30 proc. Polaków dokonuje w tym przypadku poprawnego wyboru. 36 proc. nie zwraca uwagi na to, gdzie umieszcza kartony po napojach, natomiast 29 procent wyrzuca je do złych pojemników. Prawidłowa odpowiedź to… do pojemnika na tworzywa sztuczne. – A mogłoby być inaczej, jak przekonuje współtwórca firmy Bin-e Jakub Luboński. Stworzony przez niego oraz jego wspólnika Marcina Łotysza inteligentny kosz na śmieci segreguje odpadki z 90-procentową skutecznością.

Niecierpliwy szef 

– Wszystko zaczęło się 10 lat temu w czasach, w których jeszcze mało kto w Polsce segregował śmieci. Wraz z moim partnerem biznesowym postanowiliśmy szerzyć idee ekologiczne w naszej firmie. Jak się okazało nie była to jednak prosta sprawa, co chwilę otrzymywaliśmy pytania od naszych współpracowników, o to gdzie wyrzucić dany odpad. Zniecierpliwieni nimi postanowiliśmy zbudować kosz, który sam będzie segregował śmieci – wspomina Jakub Luboński.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]