Motoryzacja

Samochód inteligentny

Fot. Materiały prasowe

Możliwość podłączenia smartfona czy uruchomienia specjalnej aplikacji równie ważna jak zużycie paliwa czy osiągi? No cóż, takie mamy czasy. Samochody szybko stają się narzędziem podobnym do telefonu, a funkcja jazdy jest tylko jedną z wielu, jakie oferują. 

Tego nie da się już zatrzymać. Samochody trafiają do tego samego worka co inteligentne domy, smartfony, laptopy, a nawet... pralki i ekspresy do kawy. Coraz częściej stają się po prostu jednym z wielu urządzeń, które podłączamy do internetu i integrujemy z globalną siecią. A dzieje się to niezwykle szybko. I dotyczy nie tylko aut klasy premium, ale także wielu bogato wyposażonych modeli popularnych marek. 

Według ekspertów firmy McKinsey & Company rynek „podłączonych” samochodów już w 2020 r. ma być wart ok. 170 mld dol. rocznie (dla porównania, rynek inteligentnych domów: ok. 60 mld dol.). Tak lawinowy rozwój technologii informatycznych powiązanych z motoryzacją to spełnianie potrzeb konsumentów, ale także sposób firm technologicznych na wejście do zupełnie nowej branży, o niewiarygodnych wręcz możliwościach. 

Krok pierwszy, czyli wirtualne mapy

Podstawową funkcją, która zdecydowanie zyskała na tym, że auta stały się członkami globalnej sieci, jest nawigacja. Jeszcze niedawno mapy zapisane w pamięci pokładowego systemu multimedialnego szybko stawały się nieaktualne, a każde ich odświeżenie wymagało wizyty w serwisie i uiszczenia stosownego rachunku. Poza tym ich funkcjonalność była mocno ograniczona: liczba zapisanych obiektów pozostawiała wiele do życzenia, a sposób wyznaczania tras zwykle budził kontrowersje. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]