Nowe Technologie

Sieć w firmie

Rys. Rafał Piekarski

Myślisz, że w małej firmie wystarczy tani router i Wi-Fi? Nie, nie wystarczy, a co więcej, takie tanie rozwiązanie może przynieść więcej kłopotów. Paradoksalnie, nawet w małej firmie warto pomyśleć o sieci opartej na kablu. I nie będzie to kosztowało majątku. 

Obecnie niemal każdy z nas ma dostęp do internetu: przez smartfon, domowe Wi-Fi czy w biurze. Najczęściej korzystamy przy tym z łączności bezprzewodowej. Bo tak wygodniej. Projektując jednak sieć firmową, nawet przy bardzo małej skali działalności, warto zdecydować się na kable. To rozwiązanie trudniejsze do zrealizowania niż postawienie prostego routera Wi-Fi, lecz na dłuższą metę ten wysiłek się opłaca: zyskujemy bowiem bezpieczniejsze i bardziej niezawodne środowisko pracy. Co więcej, przesyłanie danych w ten sposób jest o wiele szybsze niż przez eter. 

Informacyjny krwiobieg, czyli kable

Pierwszym krokiem jest zatem ustalenie, jak i gdzie poprowadzić okablowanie. Oczywiście zakładając, że naszą siedzibę organizujemy od zera i mamy na to wpływ, bo zwykle w wynajętych biurach czy budynkach ten etap jest poza nami. Zacznijmy od precyzyjnego ustalenia, w których miejscach będą się znajdować stanowiska pracy i gdzie zainstalujemy innego rodzaju sprzęt, np. drukarki, skanery, kamery monitoringu czy dyski sieciowe. Jeśli zrobimy to zawczasu, unikniemy późniejszej bardzo irytującej plątaniny kabli. A przecież im jest ich mniej, tym łatwiej o zachowanie w biurze porządku. 

Kładąc kable, najlepiej zdecydujmy się na dobrej jakości produkt, kategorii 5e lub 6 – to pozwoli w pełni skorzystać z gigabitowego, szybkiego transferu danych, a docelowo bez problemu przejść na szybszy, 10-gigabitowy protokół. Wybierzmy też kabel ekranowany, a więc narażony na mniejsze zakłócenia. To ważne, gdyż często kable sieciowe biegną bardzo blisko elektrycznych, a te ostatnie – jak wiemy – emitują pole magnetyczne. W niektórych przypadkach może ono spowalniać przesyłanie danych. Ciekawą, lecz drogą alternatywą dla miedzianych kabli są światłowody, które można wykorzystać np. do połączenia odległych punktów w firmie. Ze względu na koszty jest to jednak rozwiązanie raczej dla średnich przedsiębiorstw, a nie tych najmniejszych. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]