Zarządzanie

Dobrodziejstwa przerw i odskoczni

Fot. Shutterstock

Przedsiębiorcy to ludzie czynu. Szukają wyzwań, realizują swą silną potrzebę wywierania wpływu, nie brak im energii. Ale i im zdarza się zwolnienie tempa czy nawet chwilowa rezygnacja. Wpadają wtedy w popłoch i chcą szybko odzyskać swoją dawną moc. Nie zawsze się to udaje. 

la większości ludzi takie okresy „spowolnienia” są naturalne, ale przedsiębiorcom wydają się niewyobrażalnym przestojem. Dobrze, by znaleźli wtedy czas na rozpoznanie, z czym tak naprawdę mają do czynienia: z problemem zdrowotnym (fizycznym lub psychicznym) czy z naturalnym rytmem życia? A może zwyczajnie istnieje rozdźwięk między ich potrzebami wewnętrznymi a celami i wyzwaniami, które próbują realizować? Przecież to wtedy, gdy nie żyjemy w zgodzie ze sobą, najczęściej zaczyna brakować motywacji. 

Biologia czy neurobiologia

W przypadku większości przedsiębiorców biznes, który prowadzą, jest jednak ich autentyczną pasją, źródłem stałej stymulacji. Tyle że przez to nieraz nie dają sobie prawa do odpoczynku, do regeneracji. Kiedy zaczyna brakować im energii, czują się nieswojo. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że nie muszą i nie mogą funkcjonować wciąż na pełnych obrotach. Jeśli zaakceptują, że właśnie teraz nadszedł czas ich odpoczynku, spowolnienia – prawdopodobnie energia wróci. 

Lecz sprawdzenie kondycji organizmu i tak będzie nieodzowne. – Demotywacja, spadek energii bywają początkiem zmian związanych z ogólnym stanem zdrowia Przedsiębiorcy, ludzie aktywni, głodni wyzwań, pełni pomysłów, zazwyczaj zaczynają tracić siły, motywację do działania, gdy coś niepokojącego dzieje się w ich organizmie. Warto wtedy sprawdzić, co szwankuje, czy to biologia, czy neurobiologia, czyli czy jesteśmy chorzy, czy też zachodzą związane z wiekiem zmiany w intelektualnej gotowości  – radzi Maciej Wieczorek, dr medycyny, założyciel i właściciel firm biotechnologicznych Mabion i Celon Pharma. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]