Finanse

Jak przekonać do siebie venturekapitalistę

Fot. Materiały prasowe/Katarzyna Wieder

Bądź szczery, konkretny i nie przeholuj z optymizmem. Nie zaszkodzi też wynająć doradcę transakcyjnego. 

Wśród znanych dziś na całym świecie firm wiele skorzystało gdzieś po drodze z pieniędzy od funduszy venture capital. Choćby Facebook, Google, Amazon, Starbucks, a z młodszych Blablacar, Zalando czy Revolut. W Polsce Booksy, iTaxi, Frisco, Audioteka – długo można wymieniać tych, którym opłaciły się wysiłek i ryzyko związane z wejściem do stajni venturekapitalisty. Bo jest i ryzyko. Nie tylko takie, że założyciele firmy mogą stracić nad nią kontrolę. Choć VC zwykle tylko doglądają inwestycji, bywa, że mocno w nią ingerują, nie rozumiejąc istoty jej biznesu czy długoterminowej strategii. Pompują w nią pieniądze, rozpędzając ją zbyt szybko, nie zadbawszy o zaplecze. Jeśli tak rozhuśtana spółka zawiedzie ich oczekiwania – porzucają ją. W ten sposób skończył już niejeden startup. 

Dlatego decyzję o dofinansowaniu z VC warto dobrze przemyśleć, a gdy postanowimy poszukać funduszu, uważnie go wybrać. Nawet jeśli najpierw to on musi wybrać nas. 

Ruszamy po pieniądze

Pierwsze ważne pytanie brzmi: jak znaleźć fundusz akurat dla nas najlepszy i jak to zrobić możliwie szybko?

– Fundusze zamieszczają zwykle na swojej stronie w sieci informacje, na którym etapie rozwoju biznesu gotowe są do niego wejść i jakie branże je interesują – odpowiada Lech Kaniuk, „notoryczny startupowiec”, znany głównie z PizzaPortal.pl i iTaxi.  – Często podają też listę swych inwestycji. Jeżeli trudno znaleźć fundusz dobrze do nas dopasowany, w ostateczności można skontaktować się z którymkolwiek i poprosić go o sugestie. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?