Finanse

Czy już czas kupować mniejsze spółki?

Fot. Shutterstock

Kupić czy jeszcze poczekać? Wyceny małych i średnich spółek na GPW, w stosunku do ich zysków, osiągnęły poziomy, które w przeszłości były sygnałem do wzrostów. Kolejny argument za odbiciem to wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych.  Tyle że szukanie dna przeceny jest zawsze bardzo ryzykowne. Bo może być jeszcze taniej. 

W lutym minęły dwa lata, od kiedy indeks małych spółek warszawskiej giełdy – sWIG80 – wzleciał najwyżej od 10 lat (od czasu wielkiej bessy z lat 2007–2009). Odtąd jednak jego wycena systematycznie spadała. W stosunku do szczytu sWIG stracił 36 proc., a jego wartość sięgnęła 10,5 tys. punktów – najmniej od sześciu lat. W przeszłości taki jej poziom powstrzymywał – przynajmniej na jakiś czas – trendy zarówno wzrostowe, jak i spadkowe. Pytanie więc, czy po głębokim zanurkowaniu notowań i osiągnięciu kluczowego poziomu faktycznie nadszedł wreszcie czas taniego kupowania akcji małych firm?

Zanim spróbujemy na to odpowiedzieć, przyjrzyjmy się jeszcze losom spółek o średniej kapitalizacji. To są te notowane na mWIG40, który w istocie tworzy 40 największych i najpłynniejszych firm, niemieszczących się jednak na WIG20. Otóż mWIG również nie ma za sobą dobrego okresu, ale w wyraźną tendencję spadkową wszedł rok później niż sWIG, bo w styczniu 2018 r. W stosunku do dołka w listopadzie ubiegłego roku stracił 26 proc. i znalazł się najniżej od trzech i pół roku, lecz tak naprawdę zatrzymał się w okolicach szczytów hossy z 2015 r. Wygląda to zatem raczej jak cofnięcie się indeksu po okresie intensywnych zwyżek niż jak wstęp do głębokiej bessy. Warto dodać, że mWIG dzieli od historycznego szczytu z 2007 r. nieco ponad 40 proc. Natomiast sWIG, aby wyrównać rekord z 2007 r., miałby do pokonania dłuższą drogę: musiałby swoją wartość podwoić. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]