Raport: Finansowanie firm

Skąd wziąć pieniądze na biznes

Fot. Adobe Stock

Jak polscy mali i średni przedsiębiorcy korzystają z różnych rodzajów zewnętrznego finansowania? Coraz chętniej, bo wybór, jaki mają do dyspozycji, wciąż się poszerza, w dużym stopniu właśnie z myślą o nich. 

Jeszcze w 2009 r. dostęp do finansowania zewnętrznego był istotnym problemem dla 15 proc. polskich MSP. Dziś już tylko dla  8 proc. Pod tym względem upodobniliśmy się do Francji czy Danii – wynika z badania SAFE przeprowadzonego w całej Unii przez Komisję Europejską. 

Jednak co innego ocena swoich szans, a co innego – korzystanie z nich. Nasi przedsiębiorcy przede wszystkim wolą własne pieniądze. To z nich pokrywają dwie trzecie swoich wydatków na inwestycje – informuje z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

KREDYTY

Związek Banków Polskich podaje, że aż 52 proc. średnich firm oraz 41 proc. mikro i małych korzysta z kredytów w rachunku bieżącym lub z sald debetowych. A z kart kredytowych, odpowiednio, 35 i 32 proc. Dane SAFE są nieco inne: kredyt bankowy ma tylko 19 proc. ogółu MSP, lecz ponad jedna trzecia go rozważa lub kiedyś już go brała. 41 proc. korzysta z linii kredytowej. 

Tak czy owak, o pieniądze z banku może być już niedługo trudniej. Kryteria przyznawania ich przedsiębiorcom stały się pod koniec zeszłego roku surowsze i, jak wynika z cyklicznego raportu NBP „Sytuacja na rynku kredytowym”, będą się dalej zaostrzać. Szczególnie, jeśli chodzi o firmy małe i średnie. To efekt obaw przed skutkami spodziewanego spowolnienia gospodarczego i kalkulacji, że mniejsze biznesy gorzej sobie z nim poradzą. 

Na razie kurek przykręcono lekko. Obniżono np. nieco maksymalną kwotę kredytu i nieznacznie zwiększono wymagania dotyczące zabezpieczeń. Na pocieszenie można też znaleźć takie banki, które swoje kryteria złagodziły – pod presją konkurencji. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę