Raport: Finansowanie firm

Skąd wziąć pieniądze na biznes

Fot. Adobe Stock

Jak polscy mali i średni przedsiębiorcy korzystają z różnych rodzajów zewnętrznego finansowania? Coraz chętniej, bo wybór, jaki mają do dyspozycji, wciąż się poszerza, w dużym stopniu właśnie z myślą o nich. 

Jeszcze w 2009 r. dostęp do finansowania zewnętrznego był istotnym problemem dla 15 proc. polskich MSP. Dziś już tylko dla  8 proc. Pod tym względem upodobniliśmy się do Francji czy Danii – wynika z badania SAFE przeprowadzonego w całej Unii przez Komisję Europejską. 

Jednak co innego ocena swoich szans, a co innego – korzystanie z nich. Nasi przedsiębiorcy przede wszystkim wolą własne pieniądze. To z nich pokrywają dwie trzecie swoich wydatków na inwestycje – informuje z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

KREDYTY

Związek Banków Polskich podaje, że aż 52 proc. średnich firm oraz 41 proc. mikro i małych korzysta z kredytów w rachunku bieżącym lub z sald debetowych. A z kart kredytowych, odpowiednio, 35 i 32 proc. Dane SAFE są nieco inne: kredyt bankowy ma tylko 19 proc. ogółu MSP, lecz ponad jedna trzecia go rozważa lub kiedyś już go brała. 41 proc. korzysta z linii kredytowej. 

Tak czy owak, o pieniądze z banku może być już niedługo trudniej. Kryteria przyznawania ich przedsiębiorcom stały się pod koniec zeszłego roku surowsze i, jak wynika z cyklicznego raportu NBP „Sytuacja na rynku kredytowym”, będą się dalej zaostrzać. Szczególnie, jeśli chodzi o firmy małe i średnie. To efekt obaw przed skutkami spodziewanego spowolnienia gospodarczego i kalkulacji, że mniejsze biznesy gorzej sobie z nim poradzą. 

Na razie kurek przykręcono lekko. Obniżono np. nieco maksymalną kwotę kredytu i nieznacznie zwiększono wymagania dotyczące zabezpieczeń. Na pocieszenie można też znaleźć takie banki, które swoje kryteria złagodziły – pod presją konkurencji. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]