Gorący temat

Rewolucja łańcucha bloków

Fot. Adobe Stock

Blockchain przy tym tempie rozwoju w ciągu najbliższej dekady odmieni świat i dużą część biznesu. 

Poziom inwestycji w blockchain systematyczne idzie w górę. Jak podaje firma analityczna IDC, w 2018 r. były już warte 1,5 mld dol.  i do 2022 r. będą rosły o ponad 70 proc. rocznie. Przy czym zwiększa się zarówno tradycyjne finansowanie rozwoju tej technologii, czyli przez fundusze venture capital, anioły biznesu albo poprzez wejście na giełdę, jak i alternatywne, w postaci ICO (pozyskiwanie kapitału poprzez sprzedaż cyfrowych tokenów w ramach zdecentralizowanej sieci). Wielu uważa, że jeśli chodzi o biznes, to właśnie blockchain zrewolucjonizuje jego oblicze w najbliższej dekadzie, a nie Big Data, chmura, automatyzacja czy nawet sztuczna inteligencja. Szacuje się ponadto, że do 2023 r. przedsięwzięcia oparte na tej technologii wygenerują łącznie 10 mld dol. przychodu. 

I choć blockchain jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Jak zauważa Rafał Dziedzic z Orange Polska, kierownik Grupy Roboczej Blockchain w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, każdy miesiąc przynosi wiadomości o powstaniu nowych platform, które przełamują kolejne bariery skalowalności i wydajności, jednocześnie obniżając koszty eksploatacji. 

Co ważne, istnieją trzy rodzaje blockchainowych sieci: publiczna, najbardziej przez wszystkich kojarzona (każdy może się do niej podłączyć i działa w całkowicie autonomiczny, zdecentralizowany sposób), prywatna (przeciwieństwo publicznej – dostęp do niej wymaga uprawnień i jest kontrolowana przez jednostkę nadzorującą) oraz hybrydowa. Ta ostania tworzy ograniczenia dostępu jak prywatna, ale korzysta często z infrastruktury sieci publicznej, np. w celu przeprowadzenia rozliczeń pomiędzy jej użytkownikami. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]