Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Pieniądze funduszy VC omijają Europę

Rys. Andrzej Wieteszka

Dane zebrane przez firmy doradczą PwC i badawczą CB Insights pokazują, że Europa wciąż niemal nie liczy się na rynku finansowania startupów przez fundusze venture capital. W 2018 r. na tego typu inwestycje wydały one na całym świecie 207 mld dol. Do europejskich firm trafiło z tego tylko nieco ponad 10 proc. 

Doroczne zestawienie zatytułowane „MoneyTree Report” pokazuje kilka średnioterminowych trendów dotyczących zasilania startupów pieniędzmi przez fundusze VC.  Jednym z nich jest utrzymujący się wzrost liczby tzw. megarund, czyli rund finansowania, w których dana spółka dostaje od 100 mln dol. w górę. W 2018 r. na świecie było ich 382, o 116 więcej niż rok wcześniej. To głównie dzięki nim ubiegłoroczne inwestycje VC w startupy były o 21 proc. wyższe niż w 2017 r. Megarundy to specjalność Ameryki Północnej (czyli w praktyce USA) i Azji. W całym 2018 r. w Europie było ich ledwie 26. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?