Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Być kobietą w technologicznym startupie

Fot. Andrzej Wieteszka

O pozytywnej roli, jaką kobiety odgrywają w firmach technologicznych, oraz o korzyściach płynących ze zrównoważonego składu zarządu pisze się i mówi wiele. Ale dane z raportu „The State of European Tech” pokazują, że słowa pozostają tylko słowami. 

Raport przygotowała Atomico (zarządza funduszami venture capital) we współpracy z Orrick (firma doradcza) i Slush (fińska firma zajmująca się organizowaniem na całym świecie spotkań startupowców). Wynika z niego, że w zarządach startupów technologicznych mężczyźni mają silną liczebną przewagę. Więcej: w 2018 r. w europejskie startupy technologiczne zainwestowano, jak szacują autorzy raportu, 23 mld dol. (niemal 5-krotnie więcej niż pięć lat wcześniej), z czego 93 proc. trafiło do przedsiębiorstw, które założyli wyłącznie mężczyźni. 

Dane z opracowania pokazują, jak olbrzymie są wyzwania związane z dyskryminacją zawodową kobiet, przed którymi stoi branża technologiczna ze Starego Kontynentu i cały ekosystem tutejszych startupów. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?