Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Być kobietą w technologicznym startupie

Fot. Andrzej Wieteszka

O pozytywnej roli, jaką kobiety odgrywają w firmach technologicznych, oraz o korzyściach płynących ze zrównoważonego składu zarządu pisze się i mówi wiele. Ale dane z raportu „The State of European Tech” pokazują, że słowa pozostają tylko słowami. 

Raport przygotowała Atomico (zarządza funduszami venture capital) we współpracy z Orrick (firma doradcza) i Slush (fińska firma zajmująca się organizowaniem na całym świecie spotkań startupowców). Wynika z niego, że w zarządach startupów technologicznych mężczyźni mają silną liczebną przewagę. Więcej: w 2018 r. w europejskie startupy technologiczne zainwestowano, jak szacują autorzy raportu, 23 mld dol. (niemal 5-krotnie więcej niż pięć lat wcześniej), z czego 93 proc. trafiło do przedsiębiorstw, które założyli wyłącznie mężczyźni. 

Dane z opracowania pokazują, jak olbrzymie są wyzwania związane z dyskryminacją zawodową kobiet, przed którymi stoi branża technologiczna ze Starego Kontynentu i cały ekosystem tutejszych startupów. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 5 (44) MAJ 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty