Motoryzacja

Cała flota w smartfonie

Fot. Materiały prasowe

W niewielu małych i średnich firmach potrzebne jest stanowisko menedżera floty. Nie zmienia to jednak faktu, że ktoś musi nadzorować, co dzieje się z firmowymi samochodami. Kiedyś była to żmudna i czasochłonna praca, ale dzięki technologii zyskaliśmy nowe możliwości. 

Czasy, gdy samochodowa nawigacja satelitarna była nowinką techniczną, są już odległą przeszłością. W dobie smartfonów z dużymi ekranami niewiele osób kupuje osobne urządzenie, które potrafi tylko wyświetlać mapy. Wystarczy telefon z Google Maps, Waze, Yanosikiem,  NaviExpertem czy AutoMapą. Takich aplikacji jest oczywiście wiele więcej, a potrafią one m.in. przekazywać informacje o kontrolach drogowych, korkach czy wypadkach. Skąd te dane? To efekt tego, że niemal każdy użytkownik telefonu z modułem GPS (a dzisiaj właściwie nie ma innych) zgadza się – czasem świadomie, ale często bez własnej wiedzy – przekazywać dane o swojej pozycji i o tym, jak się ona zmienia. I właśnie na podstawie tych danych mapy Google’a (lub inne) są w stanie wybrać najszybszą trasę omijającą korki. Krótko mówiąc, jesteśmy stale śledzeni. A to akurat bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy muszą nadzorować flotę w firmie. 

Najlepszy samochód? Służbowy!

Śledzenie pojazdów nie jest oczywiście jedynym zadaniem osoby odpowiedzialnej za flotę. Musi się ona zatroszczyć o wszystko, co związane z parkiem samochodowym. Począwszy od decyzji o zakupie auta poprzez jego obsługę serwisową aż po sprawdzanie stanu liczników, rozliczanie kilometrówek czy też oględziny po ewentualnym wypadku i zgłaszanie szkód komunikacyjnych. Już przy kilkudziesięciu samochodach w firmie nie jest to zadanie łatwe. Także dlatego, że pracownicy niekiedy nadużywają zaufania, którym ich obdarzono, powierzając im służbowy samochód. Czy to dostawczy, czy osobowy. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]