Nowe Technologie

Klikaj bezpiecznie

Fot. Shutterstock

Przejęte dane, stracone pieniądze, zmarnowany czas. To tylko kilka problemów, które może na nas sprowadzić korzystanie z internetu. Pracując, kupując lub bawiąc się w sieci, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. 

Każdy wie, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci. Niemal każdy zdaje sobie sprawę, że trzeba używać skomplikowanych haseł, które dodatkowo w najważniejszych miejscach, np. na stronie banku, powinny być unikalne. Wiele osób zdaje sobie też sprawę, że nie wolno otwierać podejrzanych załączników ani wchodzić na niepewne strony internetowe. Tyle że to teoria. Ilu bowiem z nas, korzystając z sieci, sądzi, że problemy dotyczą innych i bez zastanowienia robi wszystko wbrew zdrowemu rozsądkowi. 

Weźmy choćby konieczność aktualizacji systemu operacyjnego komputera czy innych podłączonych do internetu urządzeń, np. drukarek. Najczęściej informuje o tym stosowne oprogramowanie producenta. Problem jednak w tym, że zwykle odkładamy tę czynność na później. Tak pewnie uczyniło ok. 50 tys. właścicieli drukarek rozsianych po całym świecie, którzy pewnego dnia ze zdziwieniem zobaczyli wychodzący z nich wydruk... ulotki reklamującej popularny kanał w serwisie YouTube. Jak do tego doszło? Jeden z hakerów wykorzystał po prostu znaną od dłuższego czasu lukę w oprogramowaniu. A przy okazji tego niewinnego „zamachu” udowodnił, jak wiele osób wykazuje się niewiedzą lub ignorancją. Podobno na swojej liście miał ok. 800 tys. urządzeń podatnych na atak, które były dostępne online, z jakiegoś powodu wybrał jednak tylko część z nich. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]