Finanse

Kto pożyczy małej firmie?

Fot. Joanna Gębal

Mikro i małym przedsiębiorcom nie jest łatwo  zdobyć pieniądze na rozwój. Są jednak instytucje,  które specjalizują się w organizowaniu takiego  finansowania. I dla najmniejszych mają w sumie miliardy złotych. 

Pożyczka rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, na rozwój biznesu lub na środki obrotowe, przyznawana online, bez konieczności dostarczenia różnych zaświadczeń i dopełniania czasochłonnych formalności – takimi warunkami kusi klientów firma Kredytmarket. To fintech wyspecjalizowany w mikropożyczkach dla przedsiębiorców. 

Według Fundacji Microfinance Centre na polskim rynku działa już ok. 100 przedsięwzięć, które, wykorzystując nowe technologie, proponują usługi finansowe, często wcześniej nieistniejące. Duża część z nich kieruje ofertę do banków i instytucji finansowych, część do klientów indywidualnych, ale pojawiły się też fintechy nastawione na MSP. 

Udzielając finansowania, Kredytmarket korzysta z funduszy pochodzących od prywatnych inwestorów – przedsiębiorców. A dzięki uwolnieniu rynku ma ten sam dostęp do danych na temat wiarygodności kredytowej swoich biznesowych klientów, co banki. Jego przewagą nad tymi ostatnimi jest przede wszystkim elastyczność. Fintechy mogą sobie w większym stopniu pozwolić na upraszczanie procedur. Dopóki zaś działają w małej skali, łatwiej im wykorzystywać technologiczne nowinki, np. przy tworzeniu systemów scoringowych bazujących na danych dostępnych w internecie. 

– Mamy możliwość koncentrowania się na bardzo wąskim wycinku działalności. W nim staramy się dochodzić do doskonałości – mówi Aleksander Widera, założyciel i prezes Kredytmarketu. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]