Energetyka

Energia: jak ją zdobyć taniej

Fot. Shutterstock

Rosnące ceny energii elektrycznej przyprawiły niejednego przedsiębiorcę o wielki ból  głowy. Są jednak rozwiązania, które  pozwalają prąd zdobywać  i używać taniej. 

Według danych Towarowej Giełdy Energii (TGE) w zeszłym roku ceny prądu wzrosły o ok. 70 proc. O ile jeszcze pod koniec 2017 r. firmy mogły kupować 1 kWh energii elektrycznej w cenie od 0,20 do 0,23 zł netto, to rok później było to już 0,35–0,40 zł. A w 2019 r. ma być jeszcze drożej (choć zobaczymy, jakie będą losy i skutki ustawy zamrażającej ceny energii, która weszła w życie 1 stycznia). 

Emmanuel Lickel-Skiba, prezes firmy Dobry Prąd, która zajmuje się m.in. optymalizacją kosztów związanych z energią i gazem, zauważa, że dotychczasowy wzrost stawek może się wydawać nieistotny przy małych kwotach, ale zupełnie inaczej to wygląda, gdy mamy do czynienia np. z zakładem produkcyjnym. 

– Jeśli taki zakład z parkiem maszynowym zużywa powyżej 1 tys. MWh rocznie, to rachunek za samą energię skonsumowaną w tym okresie może podskoczyć z 200 do 350 tys. zł. Zakładając, że jej koszty wynoszą 5 proc. rocznych wydatków firmy, a jej marża to 3 proc. przychodu, to niemal podwojone ceny energii mogą ją doprowadzić do utraty rentowności – tłumaczy Lickel-Skiba. Sam ma zresztą ostatnio coraz więcej klientów. Szukają sposobów, by płacić mniej za prąd i nie musieć podnosić własnych cen. 

Drożejąca energia elektryczna to efekt wyższych cen węgla, ale przede wszystkim – rosnących w zawrotnym tempie notowań uprawnień do emisji CO2. Od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r. pofrunęły z poziomu 7,5 do 21 euro za tonę. W Polsce ok. 80 proc. energii produkuje się z węgla, którego spalanie uwalnia CO2. Te dwa fakty wyjaśniają, dlaczego pnące się w górę ceny uprawnień do emisji aż tak wpływają na sytuację naszych przedsiębiorców. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]