Strategie

Polska ofensywa eksportowa

Fot. Shutterstock

Eksport polskiej żywności do krajów  Unii Europejskiej jeszcze nigdy nie  był tak duży. Widzi to konkurencja na Zachodzie i czasami ucieka się do nieuczciwych chwytów. 

Według GUS w ostatnich latach do UE trafia ok. 80 proc. eksportu żywności z Polski. – To jest kierunek, który nasi producenci wybierają w pierwszej kolejności, ze względu na w zasadzie w pełni ujednolicone wymagania dotyczące niezbędnych badań oraz zezwoleń sanitarnych i weterynaryjnych – tłumaczy Maciej Szatkowski, starszy menedżer w dziale usług doradczych w zespole doradczym dla sektora FMCG w KPMG w Polsce. Na Zachodzie kuszą także dużo wyższe niż w kraju marże, a w naszym regionie Europy – większa łatwość nawiązywania kontaktów, ze względu na podobną specyfikę rynków, bliskość kulturową czy językową. 

W 2017 r. łączna wartość wspomnianego eksportu wyniosła, jak szacuje Eurostat, ok. 22,8 mld euro. Dla porównania, w 2016 r. było to 19,7 mld, a w 2007 r. – ledwie 8,2 mld euro. Janusz Auleytner z Departamentu Strategii i Analiz Międzynarodowych w PKO Banku Polskim przytacza z kolei dane International Trade Center, według których nasza sprzedaż do UE poszła w górę, w latach 2013–2017, o 33,8 proc. Jednocześnie wyraźnie wzrósł generalny udział Polski w unijnym handlu produktami rolnymi i spożywczymi. W latach 2006–2017 zwiększył się z 2,6 do 5,9 proc. – podaje BGŻ BNP Paribas. 

Skąd ten skok? Zdaniem ekspertów stoi za tym głównie bardzo dobra jakość naszej żywności. – Jesteśmy nadal postrzegani jako kraj, który stosunkowo szeroko stosuje naturalne metody upraw roślin i chowu zwierząt. Nasza wieprzowina czy wołowina pochodzi od krów czy trzody chlewnej karmionej w dużej mierze paszami naturalnymi – mówi Maciej Szatkowski. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty